Jak przygotować protokół zdawczo-odbiorczy przy wynajmie mieszkania?

dwie kobiety podpisujące dokumenty

Planujesz wynająć lokal nowemu nabywcy i musisz przygotować protokół zdawczo-odbiorczy? Nie wiesz jak się do tego zabrać? W tym artykule znajdziesz porady dotyczące prawidłowego sporządzenia protokołu. Jest to dobre zabezpieczenie dla obu stron. Skorzysta na tym zarówno najemca, jak i wynajmujący.

W obecnych czasach wynajmowanie mieszkań staje się coraz popularniejszym wyborem nie tylko wśród młodych ludzi, ale też i rodzin z dziećmi. Powstaje wiele inwestycji od funduszy i firm, które oferują mieszkania na wynajem. Katowice Korczaka w ramach Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju to jeden z ciekawszych przykładów. Wynajem mieszkania powinien być również odpowiednio zabezpieczony. Warto postarać się o prawidłowo wykonaną dokumentację.

Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy?

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, który zawiera spis wyposażenia oraz opis stanu mieszkania w momencie jego najmu lub zdawania. Istotne jest, by dokument był wykonany rzetelnie. Jego prawidłowe sporządzenie zapobiegnie ewentualnym nieporozumieniom na koniec współpracy najemcy z wynajmującym. To obopólne zabezpieczenie – na sporządzeniu protokołu korzystają obie strony. Potwierdzenie stanu rzeczywistego oraz ustaleń uniemożliwi pojawienie się nieprzyjemnych wydarzeń.

Jak prawidłowo napisać protokół zdawczo-odbiorczy?

W takim dokumencie powinien znajdować się szczegółowy opis każdego pomieszczenia. Warto opisać jego wygląd i stan techniczny w momencie odbioru mieszkania. Plamy i inne uszkodzenia znajdujące się na ścianach i podłogach również powinny zostać opisane. Wiele uszkodzeń tego typu może powstać w trakcie użytkowania lokalu przez wynajmującego, dlatego warto wykonywać rzetelne opisy mieszkań.

W protokole należy umieścić listę mebli, sprzętów i innego wyposażenia oraz ich obecny stan. Warto postarać się o szczegółowe opisy. Jeżeli w salonie stoi zdobiona komoda z widocznymi śladami użytkowania, właśnie takie informacje powinniście zawrzeć w dokumencie, zamiast wpisać tylko słowo „komoda”. To samo dotyczy sprzętów RTV i AGD. Dobrym rozwiązaniem jest napisanie marki, rozmiaru i stanu technicznego telewizora, zamiast wpisanie tylko samego słowa „telewizor”.

Dokumentacja zdjęciowa będąca uzupełnieniem protokołu zdawczo-odbiorczego

Zdjęcia nie znajdują się bezpośrednio w samym protokole zdawczo-odbiorczym, jednak są jego cennym uzupełnieniem. Zdjęcia powinny być wykonywane w obecności najemcy i wynajmującego. Należy je wykonać zarówno przy odbieraniu, jaki i przy zdawaniu mieszkania. Informacja o wykonaniu takich zdjęć powinna znaleźć się w protokole zdawczo-odbiorczym.

Dokumentacja zdjęciowa stanu mieszkania, mebli i sprzętów jest cennym i niepodważalnym dowodem w razie jakiegokolwiek sporu najemcy z wynajmującym. Dlatego obie strony powinny postarać się o prawidłowe wykonanie zdjęć. Powinny znajdować się na nich wszystkie pomieszczenia, meble i sprzęty domowe. Najważniejsze jest udokumentowanie uszkodzeń, które zostały opisane w protokole zdawczo-odbiorczym. Jeżeli w dokumencie napisaliśmy, że stół w salonie ma „lekkie uszkodzenia powstałe w wyniku użytkowania”, to zdjęcie tych lekkich uszkodzeń powinno zostać wykonane.


Porady

Powiązane artykuły