Jaką umywalkę wybrać?

Jak urządzić małą łazienkę w bloku, aby była jednocześnie funkcjonalna i estetyczna? Wybór odpowiedniej umywalki to jeden z pierwszych kroków przy aranżacji takiej przestrzeni. W zależności od preferencji można wybrać umywalkę nablatową, wpuszczaną w blat lub podblatową. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak dokonać najlepszego wyboru.

Rodzaje umywalek – jakie są?

Istnieje kilka rodzajów umywalek łazienkowych, różniących się między sobą konstrukcją. Można wyróżnić m.in.: umywalki wiszące, stojące, podblatowe, półblatowe, wpuszczane w blat oraz nablatowe. Umywalki narożne to kolejny rodzaj, dedykowany przede wszystkim do niewielkich łazienek. Oprócz konstrukcji, umywalki różnią się także kształtem – dostępne są modele owalne, prostokątne, okrągłe, eliptyczne oraz niesymetryczne. Przydatnym rozwiązaniem dla osób szukających miejsca do przechowywania w łazience są umywalki meblowe, które umożliwiają dodanie do umywalki szafki wiszącej lub stojącej. Dzięki temu można ukryć syfon i zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania różnych przedmiotów.

Z czego składa się typowa umywalka?

Głównymi elementami umywalki są misa umywalkowa, która pełni funkcję zbiornika na wodę i powierzchnia, służąca do stawiania przedmiotów. W niektórych umywalkach znajduje się otwór na baterię, w pozostałych należy wykorzystać baterię ścienną lub stojącą. Niektóre umywalki posiadają również przelew, który odprowadza nadmiar wody, a każda musi być wyposażona w syfon odprowadzający wodę do systemu kanalizacyjnego. Syfon może zostać ukryty we wnętrzu szafki podumywalkowej lub postumentu, dzięki czemu umywalka jest bardziej dostępna dla osób poruszających się na wózkach.

W niektórych modelach pomija się powierzchnię, aby to blat pełnił tę funkcję. Część osób rezygnuje z przelewu ze względu na trudności w czyszczeniu jego elementów.

Umywalki nablatowe

Umywalki nablatowe to ostatni krzyk mody we wnętrzach. Ta opcja jest szczególnie popularna w przypadku nowoczesnych małych łazienek. Cała misa umywalki wystaje ponad powierzchnię blatu, co daje sporo miejsca do przechowywania kosmetyków i innych przyborów w szafce poniżej. Zwykle umywalki nablatowe montuje się na wyższej wysokości niż modele standardowe – wiszące lub meblowe, natomiast blat wokół umywalki jest umieszczany stosunkowo nisko. Małe umywalki nablatowe świetnie komponują się z minimalistycznymi blatami z marmuru, konglomeratu lub drewna, które są odporne na wilgoć w łazience.

Umywalki wpuszczane w blat

Umywalki wpuszczane w blat to klasyczne modele, które pozwalają na zachowanie prostych linii projektowych. Mogą mieć górną krawędź na wysokości blatu lub być z nim zintegrowane. Umywalki podblatowe to podobna kategoria, w której cała misa i kołnierz są schowane pod powierzchnią blatu. Jednak jeśli chcemy zachować organizację miejsca na szafkę lub szufladę poniżej, lepiej wybrać modele całkowicie lub częściowo instalowane nad blatem. Umywalki wpuszczane w blat montuje się na różnej wysokości w stosunku do blatu, dlatego trzeba je nieco podnieść. Dobrą opcją jest wybór umywalki z szafką do małej łazienki, co pozwala na zachowanie spójności aranżacyjnej.

Umywalki asymetryczne

Umywalki asymetryczne to modele, które można zamontować bezpośrednio przy ścianie. Są one idealnym rozwiązaniem dla łazienek o niewielkim metrażu lub nietypowym układzie. Misa i odpływ umywalki asymetrycznej są zazwyczaj ustawione niesymetrycznie względem osi środkowej. Montaż baterii także może być wykonany w różnych układach: z prawej lub lewej strony, w części centralnej lub nad umywalką.

Umywalki stojące

Jedną z opcji aranżacyjnych w toalecie jest montaż małej, wolnostojącej umywalki na podporze lub nogach bezpośrednio na podłodze. W porównaniu do umywalek zintegrowanych z szafką, mała umywalka stojąca ma więcej wolnej przestrzeni pod misą. Jednak, aby zainstalować taką umywalkę, wymagane jest sporo miejsca, co wpływa na cenę remontu małej łazienki.

Umywalki wiszące

Umywalki wiszące są doskonałym rozwiązaniem do małych łazienek, gdzie liczy się oszczędność miejsca. W porównaniu do tradycyjnych umywalek stojących, modele wiszące są zamocowane bezpośrednio na ścianie, co pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni pod nimi. Dzięki temu umywalki wiszące są idealne dla osób, które chcą optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię w łazience. Dodatkowo, umywalki wiszące są łatwiejsze do utrzymania w czystości i zapewniają łatwiejszy dostęp do podłogi, co ułatwia czyszczenie. Jedyną wadą tego typu umywalek może być ich wyższa cena, jednak koszt ten zwykle rekompensuje się oszczędnościami w przestrzeni i wygodzie użytkowania.

Montaż umywalki – jak to zrobić w prawidłowy sposób?

Aby umożliwić wygodne korzystanie z umywalki, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu od innych elementów wyposażenia łazienki, takich jak ściana, toaleta, szafki czy kabina prysznicowa. Standardowo umywalka jest montowana na wysokości 75-80 cm od poziomu podłogi, jednak warto dopasować ją do wzrostu i potrzeb użytkowników. W małych łazienkach ważne jest znalezienie odpowiedniego balansu pomiędzy funkcjonalnością a dostępną przestrzenią przeznaczoną na umywalkę. Warto wówczas poszukać inspiracji i odpowiednio zaplanować wnętrze. Odpowiedni dobór wyposażenia może pozwolić na uzyskanie funkcjonalnej i atrakcyjnej przestrzeni.


Porady

Powiązane artykuły