Campingi nad jeziorem Garda – podążaj w ślady natury i kultury malowniczych miast

kamper na tle jeziora i gór

Włochy to państwo, które przyciąga licznych turystów z całego świata. Nic dziwnego, skoro znaleźć tam można wiele pięknych miejsc gwarantujących wspaniały wypoczynek. Jednym z nich jest Jezioro Garda, gdzie zdecydowanie warto wybrać się w podróż kamperem.

Górskie Jezioro Garda leży w północnych Włoszech, w połowie drogi między Wenecją i Mediolanem. Jest największym, a także najczystszym jeziorem w tym kraju. Do tego pięknie położonym wśród szczytów Prealpi Gardesane. Oferuje bogatą bazę turystyczną i jest idealnym miejscem na camping.

Camping nad Jeziorem Garda

Garda jest wymarzonym miejscem dla tych fanów campingu, którzy cenią dobrze zorganizowaną, rozbudowaną bazę noclegową. Osoby lubiące spać „na dziko” w kamperze mogą mieć kłopot ze znalezieniem miejsca noclegowego nad tym jeziorem. Jeśli ktoś nie lubi ścisku, powinien unikać podróży nad Gardę w lipcu i sierpniu, czyli szczycie sezonu turystycznego; są tam wówczas prawdziwe tłumy. W nieco „luźniejszych” miesiącach camping nad Jeziorem Garda oferuje ogromną przyjemność.

Podróż kamperem nad Jezioro Garda z Polski nie jest szczególnie uciążliwa. Pokonanie trasy przez Czechy i Austrię zajmuje kilkanaście godzin. W bliższej i dalszej okolicy jeziora znajdziemy bogatą bazę noclegową, sieć campingową, jak również liczne restauracje, kawiarnie, knajpy oraz inne miejsca, gdzie można spożyć smaczny posiłek.

Jeśli lubicie zabierać na wakacje najlepszego czworonożnego przyjaciela, nad Gardą nie ma z tym problemu. Podobnie jak niemal w całych Włoszech, psy są tam mile widziane.

Rozrywki nad Jeziorem Garda

W okolicy Gardy chyba każdy znajdzie atrakcję dla siebie. Oczywistym atutem tego miejsca są piękne plaże, gdzie można miło spędzić czas. Rowerzyści na pewno zachwycą się jedną z najdłuższych w Europie tras rowerowych. Rowery wraz z akcesoriami można wypożyczyć na miejscu. Zapewne jeszcze bardziej zadowoleni będą fani sportów wodnych – na jeziorze uprawiać można kajakarstwo, surfing, pływać żaglówką albo rowerem wodnym… do wyboru, do koloru. Wypożyczalnie sprzętu funkcjonują przy campingach. Z wodnych atrakcji najprzyjemniej korzysta się we wrześniu, kiedy temperatury są jeszcze wysokie, ale słońce już nie praży w uciążliwy sposób. Kto lubi trekking bądź wspinaczki, znajdzie wspaniałe trasy.

Jeśli planujemy zostać nieco dłużej nad Jeziorem Garda, warto potraktować je jako bazę wypadową do zwiedzania północnych Włoch. W odległości około 45 km znajduje się Brescia, 75 km dzieli jezioro od Werony, a 80 km od Trydentu. Nieco dalej, bo 93 km od Gardy leży Bergamo. Jeżeli mamy ochotę pojeździć kamperem po nieco dłuższych trasach, to dotrzemy do Mediolanu (około 130 km), Padwy (około 160 km) oraz Wenecji (około 180 km).

Zadowoleni będą więc nie tylko fani wypoczynku na plaży, sportów wodnych, rowerów czy chodzenia po górach, ale też osoby uwielbiające zwiedzanie.

Inne świetne campingi w północnych Włoszech

Podróżowanie kamperem po Włoszech to dobry pomysł, gdyż znajdziemy tam rozbudowaną sieć campingów. Na północy tego kraju, niedaleko Jeziora Garda, można udać się chociażby w okolice jeziora Lago di Ledro – też oferuje bardzo piękne widoki, a w dodatku znacznie mniej tam ludzi niż nad Gardą. Jest plaża dla psów i dobre campingi. 

Poszukując campingu w okolicy Wenecji, warto zwrócić uwagę na Lido di Jesolo nad Morzem Adriatyckim. Nie ma tam Betonozy, która dominuje na weneckich campingach, za to jest bogata infrastruktura, baza hotelowa, wypożyczalnie sprzętu i cała masa atrakcji. Dla osób lubiących kampery i przyczepy, miejsce idealne.

Udanej podróży!


Porady

Powiązane artykuły