Szyna relaksacyjna – co to jest i kiedy stosować?

Ciągłe życie w stresie i nerwy nie sprzyjają zdrowiu oraz mogą prowadzić do licznych problemów z zębami, w tym nieprzyjemnego nawyku zgrzytania. W wielu przypadkach doskonałą formą terapii okazują się szyny relaksacyjne. Nie wiesz, czym są takie akcesoria? Sprawdź, kiedy należy stosować nakładki na zęby.

Czym jest właściwie szyna relaksacyjna?

Szyny relaksacyjne to dostosowane do potrzeb pacjenta nakładki wykonane z tworzywa sztucznego, które dokładnie pasują do uzębienia, pomagając w ten sposób w utrzymaniu bezpiecznej pozycji żuchwy i ograniczając nocne zgrzytanie zębami. Tego typu produkty są tworzone na podstawie pobranego wycisku szczęki w gabinecie stomatologicznym. To na jego bazie protetyk wykonuje szynę dostosowaną do potrzeb pacjenta. Akcesoria powstają w taki sposób, aby nie podrażniały dziąseł oraz nie powodowały otarć. Szyna relaksacyjna powinna być zakładana co noc przez zalecony przez stomatologa okres. Czas noszenia nakładki uzależnia się od wielu czynników, w tym rodzaju wady zgryzu czy stopnia zaawansowania bruksizmu.

Kiedy należy stosować szynę relaksacyjną?

Wiele osób zastanawia się, kiedy należy stosować szynę relaksacyjną z asortymentu https://www.domowystomatolog.pl/. Do wskazań zalicza się między innymi:

 • mimowolne zgrzytanie i zaciskanie zębów;
 • napięcie mięśni twarzy;
 • zaciskanie żuchwy i szczęki;
 • bóle pochodzące ze stawu skroniowo-żuchwowego;
 • osłabienie zębów pacjenta spowodowane przez bruksizm;
 • leczenie ortodontyczne;
 • częste żucie gumy;
 • starte zęby.

Zalety stosowania szyny relaksacyjnej

Stosowanie nakładek zgryzowych ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich.

 1. Zapobieganie uszkodzeniu zębów i stawów przez zbyt częste zgrzytanie.
 2. Zmniejszenie bólów głowy.
 3. Ograniczenie konieczności przyjmowania środków przeciwbólowych.
 4. Ułatwienie zasypiania.
 5. Zmniejszanie napięcie mięśni twarzy.

Jakie szyny relaksacyjne będą dobrym wyborem?

Występuje wiele rodzajów szyn relaksacyjnych w zależności od ich zastosowania, a także materiału, z którego są wykonane. Szukasz nakładek zgryzowych, które możesz używać bez konieczności wizyty u stomatologa? W ofercie e-sklepu https://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Pozostale-akcesoria-stomatologiczne_Szyny-na-bruksizm-794.html można znaleźć całą gamę nowoczesnych akcesoriów na zęby z tworzywa termoformowalnego, które cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia. Nie należy jednak zapominać, że szyna na bruksizm w Domowy Stomatolog to produkt uniwersalny, który przed użyciem należy dostosować do kształtu swojego zgryzu. Nakładkę wystarczy wyjąć z opakowania i zanurzyć w ciepłej, ale nie wrzącej wodzie, aby mogła przybrać kształt Twoich zębów. Następnie należy umieścić podgrzany przedmiot na górnym lub dolnym łuku zębowym i zagryźć. Po wyjęciu z ust szynę trzeba schłodzić w zimnej wodzie. Idealnym wyborem są nakładki na zęby przeciw zgrzytaniu OzDenta Aquamarine. W zestawie znajdują się dwie szyny relaksacyjne, a także pudełko do przechowywania. Akcesoria stanowią doskonałą ochronę przed ścieraniem się zębów.

Artykuł sponsorowany


Aktualności

Powiązane artykuły