Szansa na dofinansowanie klubów sportowych

Rozpoczęła się rekrutacja klubów w ramach Rządowego Programu Klub – edycja 2023. Ministerialny budżet programu w 2023 roku jest rekordowy i wynosi 75 mln złotych. Ogólnopolskim operatorem krajowym programu jest Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe.

 

 

 

– Program  Klub to jedno z największych narzędzi aktywizacyjnych w palecie programowej Ministerstwa. Realizowany od 2016 roku stanowi ważny element wsparcia podstawowej działalności sportowej prowadzonej na poziomie lokalnym. Dzięki temu, każdego roku kilka tysięcy klubów sportowych z terenu całego kraju pozyskuje wsparcie finansowe z programu, które wykorzystane jest na bieżące potrzeby związane z procesem szkolenia młodych sportowców – powiedział podczas konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim Arkadiusz Czartoryski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Wiceminister Czartoryski, wraz z prezesem Rady Głównej KZ LZS Mieczysławem Kazimierzem Baszko, punktualnie o godzinie 13:00 symbolicznie – poprzez dźwięk dzwonka – ogłosił rozpoczęcie naboru wniosków do tegorocznej edycji programu. Teraz operator krajowy przeprowadzi rekrutację klubów do wsparcia, kolejnym zaś etapem będzie podpisanie przez operatora umów z klubami i ich rozliczenie.

Nabór wniosków do Programu KLUB – edycja 2023

Wszelkie informacje na temat rekrutacji, aktualności, a także kontakt z ogólnopolskim operatorem programu, można znaleźć na stronie internetowej poświęconej tegorocznej edycji Programu KLUB: https://rzadowyprogramklub.pl/

Rządowy Program KLUB

Jego celem jest wsparcie małych i średnich klubów sportowych, gdzie niejednokrotnie objawiają się sportowe talenty. Projekt cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, ponieważ nigdy wcześniej wsparcie nie trafiało bezpośrednio do klubów.

W ramach Programu Klub operator udziela wsparcia w dwóch wariantach:

10 tys. zł dla klubów jednosekcyjnych

15 tys. zł dla klubów wielosekcyjnych

Środki można przeznaczyć na: wynagrodzenie szkoleniowców, organizację obozów sportowych, zakup sprzętu sportowego.

Historia Rządowego Programu Klub

Ministerstwo od 2016 roku dotuje małe i średnie kluby sportowe w ramach Rządowego Programu Klub, który jest największym systemowym narzędziem bezpośredniego wsparcia, skierowanym do organizacji sportowych z terenu całego kraju, które prowadzą szkolenie dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Oferta resortu doskonale wpisała się w zapotrzebowanie społeczne w tym zakresie. Dzięki Rządowemu Programowi Klub możliwe było dotarcie z pomocą finansową do tysięcy lokalnych środowisk sportowych.

W ramach ogłaszanych naborów każdego roku dotacje otrzymywało kilka tysięcy klubów sportowych: w 2016 r. – 2 151, 2017 r. – 3 352, 2018 r. – 3 616, 2019 r. – 3 885, 2020 r. – 4 902, 2021 r. – 5 172, a w 2022 r. – 5 776.

Od czasu uruchomienia nakłady na program wzrosły o ponad 215 procent – z 23,8 mln zł w 2016 roku do 75 mln w roku bieżącym.

Dzięki udziałowi w programie kluby w istotnym zakresie mogły uzupełnić bazę sprzętową, zorganizować zgrupowania sportowe oraz wesprzeć finansowo szkoleniowców, prowadzących zajęcia sportowe z dziećmi i młodzieżą.

Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest odpowiedzią resortu na realne potrzeby środowiska sportowego.

Powiązane artykuły