Seniorzy rozmawiali z dziećmi o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich seniorzy z Klubu Senior + w Lisach czytali i rozmawiali z dziećmi o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych.

 

 

 

Podczas spotkania pan Andrzej przeczytał opowiadanie Barbary Stankiewicz-Gawrysiak „Moje święta” i rozmawiał z dziećmi o podtrzymywaniu tradycji związanych z świętami wielkanocnymi.

Pan Czesław przybliżył tradycję wykonywania palm wielkanocnych. W Polsce do wykonania palm wielkanocnych często używa się gałązek wierzby, porzeczek, bukszpanu, jałowca ozdobionych trzciną i barwinkiem. Opowiedział o tradycji uderzania się wzajemnie poświęconą palmą po wyjściu z kościoła po mszy w niedzielę palmową, nauczył również dzieci przypowieści: „Palma bije, nie  zabije, za tydzień wielki Dzień, za sześć noc Wielkanoc! Plama bije co rok w drugi bok”.

Rytuał uderzania plamą miał pobudzić siły żywotne uderzanego, dziewczętom przysporzyć urody, a chłopcom odwagi. Poświęconą palmą skrapiano dom i gładzono zwierzęta, kreśląc nad ich głowami znak krzyża.

Dzieci wysłuchały pogadanki o zwyczajach związanych z obchodami wielkanocnego święta, następnie wypowiadały się na temat obchodów świąt w rodzinnych domach. Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią pani Ulą wykonały samodzielnie tradycyjne palmy wielkanocne.

GBP w Baniach Mazurskich

 

Powiązane artykuły