Poznaj 3 pomysły na zaktywizowanie swoich pociech

prace plastyczne

Aktywizowanie dzieci sprzyja rozwoju ich pasji i zainteresowań oraz odkrywaniu mocnych stron. Wspólny spacer czy zorganizowanie domowych zajęć plastycznych, a także towarzyszenie dziecku podczas jego ulubionych aktywności, to też świetny sposób na pogłębienie relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Na które aktywności, spośród dedykowanej dzieciom szerokiej oferty, warto postawić, aby jednocześnie wspierać ich rozwój i zapewnić dobrą zabawę?

Zajęcia sportowe i aktywne spędzanie czasu wolnego

Aktywnie spędzać czas z dzieckiem można na rozmaite sposoby. Jeśli zależy nam na zajęciach na świeżym powietrzu, można wybrać się do parków krajobrazowych oraz parków narodowych w okolicy i pobawić w poszukiwanie wybranych gatunków zwierząt i roślin. Świetnym pomysłem są też rowerowe wycieczki oraz wspólne pikniki na łonie natury. Zimą też można ciekawie spędzać czas na zewnątrz. Świetnym pomysłem jest nauka jazdy na łyżwach, nartach, a także wspólne konstruowanie karmników dla ptaków. Dzieci chętnie uczestniczą też w zorganizowanych zajęciach piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki. Popularne stają się też mniej znane sporty, np. wodne, zajęcia taneczne oraz sztuki walki.

Nauka programowania poprzez gry i zabawy

Inną ciekawą alternatywą aktywizowania pociech są zajęcia z programowania dla najmłodszych. Ten rodzaj aktywności przynosi ze sobą same korzyści. Dzieci uczą się myślenia przyczynowo-skutkowego, a także wyzwalania swojej kreatywności już od małego. Nauka programowania poprzez zabawę daje poczucie sprawstwa, zwłaszcza podczas zupełnie samodzielnego tworzenia pierwszej gry lub projektu. Kompetencje przyswojone podczas zajęć są przydatne w szkole, a potrzebne okazać się mogą także w przyszłym dorosłym życiu. Programowanie dla dzieci prowadzone w przyjaznej atmosferze bardzo dobrze rozwija umiejętność rozwiązywania problemów. Dzieci krok po kroku nabywają kompetencje, których efektem są własne gry lub strony internetowe. Nauka kodowania może być dla dzieci źródłem radości i satysfakcji. Tego typu zajęcia sprzyjają odkrywaniu talentów i rozwoju najróżniejszych pasji.

Zajęcia i warsztaty plastyczne 

Zajęcia plastyczne i twórcze można zorganizować dziecku nawet w domu. Aktywności plastyczne są świetnym pomysłem nie tylko na rozwijanie wyobraźni dziecka, ale także sprawności manualnej i koncentracji na zadaniu. Do zorganizowania ciekawych zajęć plastycznych można też wykorzystać bibułę, kredę, papier czy plastelinę. Zgromadzenie różnych materiałów sprawi, że dzieci będą tworzyć kolaże z wycinków ze zdjęć i z gazet, wyklejać elementy na kartce bibułą, a nawet konstruować figurki z plasteliny. Świetnym pomysłem jest także wspólne tworzenie mas plastycznych z dostępnych w domu produktów. Z pianki do golenia i mąki ziemniaczanej powstanie piankolina. Do stworzenia masy solnej potrzeba jedynie mąki, soli i wody. Skorzystać można również z warsztatów plastycznych i artystycznych organizowanych dla dzieci w wielu miejscach. To bardzo dobry pomysł na aktywizację pociech i jednocześnie uczenia ich współpracy w grupie.


Porady

Powiązane artykuły