Dieta paleo – co to jest i czy jest dobra?

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszy się dieta paleo. Czym charakteryzuje się ta dieta i czy jest ona bezpieczna?

 

Co to jest dieta paleo?

Dieta paleo, znana również jako „dieta jaskiniowca” lub „dieta z epoki kamienia łupanego”, jest dietą opartą na idei odżywiania się tak, jak robili to nasi przodkowie w epoce paleolitu.

Teoria głosi, że nasze ciała nie są przystosowane do nowoczesnych diet i jedząc tak jak nasi przodkowie możemy poprawić swoje zdrowie i zapobiegać wielu chorobom przewlekłym.

Dieta paleo składa się przede wszystkim z chudych białek, warzyw, owoców i zdrowych tłuszczów i wyklucza przetworzoną żywność, zboża, rośliny strączkowe i produkty mleczne.

 

Czy dieta paleo jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo diety paleo jest przedmiotem debaty wśród ekspertów żywieniowych. Chociaż dieta ta opiera się na bogatych w składniki odżywcze pokarmach i może zapewniać różne korzyści zdrowotne, ale może być również restrykcyjna i eliminuje ważne grupy żywności, prowadząc do niedoboru niezbędnych składników odżywczych.

Dodatkowo, ścisła eliminacja całych grup żywności może utrudnić przestrzeganie diety w dłuższej perspektywie, potencjalnie prowadząc do problemów w jej utrzymaniu u niektórych osób.

 

Dla kogo dieta paleo jest dobrym wyborem?

Decyzja o spróbowaniu diety paleo powinna być oparta na indywidualnych potrzebach. Przed rozpoczęciem diety warto zatem skonsultować się z dietetykiem, aby upewnić się, że jest ona bezpieczna i odpowiednia.

Osoby, które mogą odnieść korzyści z diety paleo, to osoby, które chcą poprawić ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie, osoby z określonymi schorzeniami, takimi jak choroby autoimmunologiczne lub problemy trawienne, oraz osoby, które chcą wyeliminować z diety przetworzoną i bogatą w cukier żywność.

Jednak należy pamiętać o tym, że dieta paleo może nie być odpowiednia dla wszystkich, szczególnie dla osób z pewnymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca lub choroba nerek, kobiet w ciąży lub karmiących piersią lub sportowców, którzy wymagają wyższego spożycia węglowodanów.

 

Jak zacząć dietę paleo?

Obecnie dietę paleo można prowadzić we własnym zakresie, korzystając z dostępnych w internecie poradników oraz książek kucharskich.

Wygodnym rozwiązaniem może być również skorzystanie z pomocy firm cateringowych, które zajmują się cateringiem dietetycznym. Wiele z nich ma obecnie w swojej ofercie dietę paleo, która jest wtedy łatwiejsza w prowadzeniu.

Dopasowany do potrzeb catering dietetyczny Dąbrowa Górnicza – https://likeat-cateringdietetyczny.pl/dieta-pudelkowa-dabrowa-gornicza/ – sprawdź ofertę diety paleo i rozpocznij zdrowe odżywianie!


Aktualności

Powiązane artykuły