Czym się kierować, wybierając piec elektryczny do centralnego ogrzewania?

Ogrzewanie elektryczne w świadomości wielu inwestorów wciąż pozostaje drogim rozwiązaniem. Niemniej jednak przy rosnących cenach gazu i opału może ono okazać się całkiem ekonomiczne i godne uwagi. Pozostaje pytanie, czym się kierować, wybierając odpowiedniej jakości piec elektryczny do centralnego ogrzewania?

 

Rodzaje pieców elektrycznych

Piec elektryczny co 6kw może służyć wyłącznie do podgrzewania krążącej w instalacji wody. Mowa tutaj o kotle jednofunkcyjnym, do którego można też dokupić zasobnik podgrzewający wodę użytkową. Kocioł dwufunkcyjny może natomiast podgrzewać jednocześnie wodę w instalacji, jak i taką, z której korzystają domownicy. Piec elektryczny co 6kw, wyposażony dodatkowo w grzałki elektryczne (kocioł akumulacyjny) ma bardzo dużą pojemność cieplną i działa w cyklu ładowania oraz rozładowania. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy przede wszystkim od naszych potrzeb indywidualnych, a także możliwości finansowych i powierzchniowych. Warto wziąć pod uwagę na przykład fakt, iż piec jednofunkcyjny z zasobnikiem będzie zajmował znacznie więcej miejsca, niż piec dwufunkcyjny.

Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne?

Piec elektryczny co 6kw sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach, lecz także w dobrze docieplonych domach o dużej powierzchni. Pod uwagę należy wziąć tutaj nie tyle metry kwadratowe, o ile zapotrzebowanie na energię cieplną. W budownictwie wyróżnia się budynki niskoenergetyczne, energooszczędne oraz dobrze izolowane. Nie dysponując odpowiednią wiedzą w tym zakresie, trudno dobrać piec elektryczny do centralnego ogrzewania, który będzie posiadał odpowiednią moc. Zadanie to warto zlecić fachowcom, przedstawiając im odpowiednią dokumentację techniczną. Pamiętajmy, że dobór pieca o właściwej mocy jest istotny nie tylko pod kątem wydajności energetycznej, ale również pod względem finansowym.

 Dodatkowe funkcje pieców elektrycznych- które są warte uwagi?

Łatwo zauważyć, że piec elektryczny co 6kw dostępny jest w wielu wersjach- niektóre modele posiadają dodatkowe funkcje, które mogą znacznie ułatwić obsługę urządzenia. Warto zainwestować w kocioł z odpowiednim systemem sterowania, który pozwala regulować pracę urządzenia w zależności od bieżącego zapotrzebowania na energię. Dzięki temu koszty ogrzewania można będzie ograniczyć do minimum. Zwróćmy też uwagę na liczbę grzałek- im ich więcej, tym prędzej uzyskamy pożądaną temperaturę wody w instalacji. Dla właścicieli domów jednorodzinnych istotne może być również to, czy piec elektryczny współpracuje z panelami fotowoltaicznymi. Obecnie coraz częściej decydujemy się na ich montaż, co pozwala do minimum zredukować koszty poboru energii. Nowoczesne piece elektryczne na ogół są kompatybilne z instalacją, jednak przed zakupem warto dokładnie to sprawdzić.

 


Aktualności

Powiązane artykuły