Banie Mazurskie. Koncert kolęd za nami

W sobotę, 21 stycznia w Sali Gminnego Ośrodka Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich odbył się koncert kolęd „Śpiewajcie i grajcie Mu!”. Wydarzenie połączone było z uroczystymi obchodami dnia Babci i Dziadka.

 

 

Uroczystości rozpoczęły się od występu dzieci z oddziału przedszkola samorządowego w Baniach Mazurskich, w wykonaniu których usłyszeliśmy przepiękny montaż słowno-muzyczny, skierowany do babć i dziadków z racji ich święta. Były wiersze, piosenki , tańce, życzenia, prezenty i kwiaty… a potem, wiele radości i słooodkie buziaki dla dziadków. Wszyscy seniorzy zebrani na sali otrzymali symboliczną różę, jako wyraz szacunku i podziękowania za ich miłość do wnuków i ogromne zaangażowanie w różne inicjatywy i działania kulturalne odbywające się w naszej gminie.

Do życzeń dołączyli się kolejni wykonawcy (Milenka Kisyk i Bartosz Aniołowski), którzy na scenie wykonali utwory skierowane do solenizantów. Ich występy wzruszyły zgromadzoną publiczność. Na koniec zaśpiewaliśmy seniorom wspólnie sto lat i rozpoczęliśmy drugi blok artystyczny, którym było wspólne kolędowanie.

Trwający jeszcze okres świąteczny, był dobrą okazją do spotkania i budowania wspólnoty wokół naszych zwyczajów i tradycji. Na scenie zaprezentował się zespół „Tęcza” z Klubu Seniora we Wróblu, który wykonał przepiękne kolędy. Zespół wprowadził nas w bożonarodzeniowy klimat, w którym nie zabrakło akcentu refleksji i przemyśleń. Po seniorach, zaprezentowała się grupa dziecięco młodzieżowa z parafii grekokatolickiej pw. św. Mikołaja w Baniach Mazurskich. W wykonaniu grupy wysłuchaliśmy bożonarodzeniowy Wertep. Wertep to w ukraińskiej tradycji kolędowanie połączone z teatralnym przedstawianiem wydarzeń związanych z Bożym Narodzeniem.

Zgromadzeni na sali uczestnicy wydarzenia, byli pod ogromnym wrażeniem przedstawienia, które zaprezentowała grupa. Ich profesjonalizm i piękne wykonanie dopracowane w każdym szczególe, przygotowane przez siostrę Josyfę, nagrodzone zostało gromkimi oklaskami. Był to ich debiut na naszej scenie. Po wertepie scena znów rozbrzmiała kolędami, tym razem w wykonaniu chóru Lisiacy, dzięki któremu można było usłyszeć dobrze nam znane kolędy. Na koniec występu, chór przygotował niespodziankę i wykonał kolędę dla nieobecnych Zbigniewa Preisnera, czym zachwycił zgromadzoną publiczność. „ A nadzieja znów wstąpi w nas, nieobecnych pojawią się cienie, uwierzymy kolejny raz w jeszcze jedno Boże Narodzenie. I choć przygasł świąteczny gwar, bo zabrakło znów czyjegoś głosu, przyjdź tu do nas i z nami trwaj, wbrew tak zwanej ironii losu. Daj nam wiarę, że to ma sens , że nie trzeba żałować przyjaciół, że gdziekolwiek są, dobrze im jest, bo są z nami choć w innej postaci…”

Wspólne kolędowanie swoim występem zakończyła Julia Karp. Piękny dziecięcy śpiew, rozbrzmiewający na Sali pokazał wszystkim jak ważnym jest podtrzymywanie tradycji wspólnego kolędowania, w trakcie którego różne pokolenia tworzą jedną wspólnotę lokalną.
Dziękujemy wszystkim zespołom, solistom, grupie przedszkolnej z przedszkola samorządowego w Baniach Mazurskich, grupie dziecięco młodzieżowej z parafii św. Mikołaja w Baniach Mazurskich, Pani Elżbiecie Piniaga oraz: Justynie Olbryś, siostrze zakonnej Josyfie, Panu Tomaszowi Kardelowi oraz Romanowi Gajewskiemu za przygotowanie pięknych występów. Dziękujemy babciom i dziadkom za wspólne świętowanie oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniach uroczystości.

GOKiP w Baniach Mazurskich

Powiązane artykuły