Kolejny protokół NIK wedle „świeckiej” tradycji

W gminie Gołdap praktykowana jest od pewnego czasu taka „świecka” tradycja – dopóki na naszym portalu nie zamieścimy protokołu kontroli NIK lub CBA to na stronie Urzędu Miejskiego na pewno wcześniej się taki nie znajdzie. Burmistrz ma tu pewne „wytłumaczenie”, bo co prawda ustawa zaleca niezwłoczne zamieszczanie wystąpień pokontrolnych na BIP to jednak nie precyzuje tego dokładnie. Zamieszczamy zatem wystąpienie pokontrolne z 13 października tego roku, dotyczące wybranych zagadnień gospodarki finansowej naszej gminy.

 

 

 

Sporo miejsca w wystąpieniu poświęcono Zakładowi Przyrodoleczniczemu. Wróciła, zapomniana i zbagatelizowana przez większość radnych sprawa informatyzacji urzędu i to nie tylko w aspekcie problemów technicznych, ale również sposobu przeprowadzenia wyboru wykonawcy.

Kontrolerzy zauważyli również takie „drobiazgi”, jak droga w Galwieciach i most w Kośmidrach (duża różnica pomiędzy kwotą zaakceptowaną w wyniku przetargu, a kwotą podaną przez wykonawcę na fakturze).

Zwrócono też m.in. uwagę na, nie zawsze właściwy, sposób dysponowania lokalami gminnymi.

Protokół w pdf:

protokol-nik-calosc-2022-10-13

 

Od wystąpienia NIK odwoływano się, ale większość zastrzeżeń nie została uwzględniona.


Aktualności

Powiązane artykuły

16 komentarzy do “Kolejny protokół NIK wedle „świeckiej” tradycji

 1. Naprzód!

  Czy to, że nie został udostępniony na stronach BIP oznacza, że w gminie zauważono błędy formalne, przyjęto to do wiadomości i na tym sprawę zakończono? Czy też może jednak będą następne kroki wykonane już przez Prokuraturę?

  Ocena: 2.03/5. z 140 głosów.
  Please wait...
 2. I żeby było jasne to ja Andrzej Tobolski zawiadomiłem Najwyższą Izbę Kontroli. Inni radni nad tym debatowali , podejmowali uchwały nawet kilka lat temu ,ale nie było odważnego żeby zawiadomić
  organy ścigania i NIK. Taki obowiązek spoczywał przede wszystkim na Przewodniczącym Wojciechu Hołdyńskim. Teraz widzicie jakich mamy samorządowców .Czy w następnych wyborach ponownie dacie im swój mandat zaufania ? Tych błędów można było uniknąć.
  Andrzej Tobolski

  Ocena: 2.31/5. z 156 głosów.
  Please wait...
 3. niezorientowany

  I co z tym dalej? Czytamy kolejny protokół, raport czy wystąpienie pokontrolne i co??? I nic!!! Kontrolerzy zrobili swoje, udowodnili nieprawidłowości, ustalili odpowiedzialnych, wykazali straty finansowe dla gminy, a w „magistracie” wszyscy mają się dobrze, co więcej, nawet mam wrażenie że coraz lepiej! Pobory rosną, nepotyzm się szerzy, ignorancja i bezczelność kwitnie!

  Czemu burmistrz i jego dwór są bezkarni?

  A tak przy okazji – podobno – szał radości ogarnął magistrat i starostwo, gdy sejm przedłużył kadencje samorządu!

  Ocena: 2.30/5. z 152 głosów.
  Please wait...
 4. Do pana Hołdyńskiego. Pańskie tłumaczenie ,że nie było uchwały w sprawie zawiadomienia organów ścigania i instytucji kontrolnych po ujawnieniu nieprawidłowości są głupie. Proszę
  przeczytać art. 304 KK i nauczyć się na pamięć. Jest pan beznadziejnym samorządowcem.
  Nie wystarczy nosić marynarki i białe koszule. Należy służyć dla mieszkańców ,a nie dla jednego
  burmistrza. Teraz widać dlaczego Luto chce promować pańską zonę w CUW -ie. Rzygać się chce na wasze układy i wspólną grę, dla swoich interesów..

  Ocena: 2.60/5. z 138 głosów.
  Please wait...
 5. Wojtek

  Prawda jest taka, że patrzymy na tłuste koty w urzędzie z Luto na czele, które pasą się za pieniądze podatników. Korzystają z chwili przy korycie a do tego bezkarność sięga bezczelności Luto na sesjach. Radni nie reagują, klaszczą już uszami dla wypasionych kotów i niedorobionych sprawy. Obraz nędzy i rozpaczy dzieje się na naszych oczach. Luto dopiął swego i obnażył prawdziwe oblicze Hołdyńskiego, na którego ja już nie zagłosuję jak i wielu innych mieszkańców.

  Ocena: 3.02/5. z 92 głosów.
  Please wait...
 6. Fun of luto

  Czy kandydatka na kierownika CUW-u ma odpowiednie Przygotowanie i kwalifikacje? Nie miała problemu z egzaminem dojrzałości, czy to było do trzech razy sztuka? Czy może będzie jakiś konkurs? Panie burmistrzu, co jest istotne w pańskiej ocenie?
  Nie jestem ani przewodniczącym rady ,ani pańskim zwolennikiem, czy mam realne szanse.?

  Ocena: 2.90/5. z 90 głosów.
  Please wait...
 7. Tymoteusz

  To kto teraz zawiadomi prokuraturę żeby winni tych zaniedbań odpowiedzieli ?

  Ocena: 2.65/5. z 86 głosów.
  Please wait...
 8. Andrzej

  Wg właściwości NIK zawiadamia. Ale… Respiratory miały być, nie ma, maseczki i szwalnie też… Brak. Nawet miał być wybuch w samolocie do Smolenska. I co? Komuś chociaż postawiono namiot nad tymi wałami? Czy ktokolwiek wierzy jeszcze w sprawiedliwość?

  Ocena: 3.31/5. z 61 głosów.
  Please wait...
  1. Tezeusz

   No to prawda ale tak czy siak to dobry materiał na zawiadomienie wiec warto podesłać tu i ówdzie bo to będzie dobra szkoła życia dla marnotrawców naszego miasta. Pozdrawiam tych co nie czytają ze zrozumieniem i klikają.

   Ocena: 2.89/5. z 44 głosów.
   Please wait...
 9. Irek

  Panie redaktorze. Proszę natychmiast zawiadomić policję. To nie możliwe że jest taki ujemny sondaż. Widzę tu rękę (usunięte przez redakcję) i jemu podobnych.

  Ocena: 2.75/5. z 48 głosów.
  Please wait...
  1. Natomiast redakcja widzi nadmierne skłonności do szukania afer. Po prostu to bardziej wskazuje na to, że jedna strona się bardziej sprężyła (lub nawet dostała polecenie) w klikaniu z różnych IP. I nikt jej tego nie zabroni. Takie rzeczy można np. robić ze… strachu. Proszę natomiast nie rzucać nazwiskami, nie strzelać „ślepakami”, jeśli nie ma na coś dowodów… Nie ma oczywiście systemów i aplikacji, do których nie można się włamać, ale nie w tym wypadku. Mimo to sprawdzimy…

   Ocena: 3.40/5. z 52 głosów.
   Please wait...
 10. Lex Populi

  Takie pytanie mam: Czy art 919 Kodeksu Cywilnego ( https://dokumenty.e-prawnik.pl/kodeksy/kodeks-cywilny/zobowiazania-przyrzeczenie-publiczne/) odnoszący się do przyrzeczenia publicznego można zastosować do burmistrza Luto, który kilka lat temu publicznie przyrzekł nam mieszkańcom nagrodę w postaci obniżenia swojego uposażenia o 50 tys. zł w skali roku? I tego przyrzeczenia nie wykonał.
  Jeśli można to mieszkańcy lub przedstawiciele mieszkańców powinni i mogliby zgłosić do prokuratury fakt nie wywiązania się z przyrzeczenia publicznego.

  Ocena: 3.16/5. z 45 głosów.
  Please wait...
 11. Komandos od Tomiego

  Te minusy komentarzy to pewnie wychodzą z tych nowych komputerów co gmina otrzymała w ramach wsparcia. „Mata kompy ale wiecie minusujcie tego Słapika, ja se poradzę, Luto se poradzi ja się o Was martwię. -cytując miszcza z pewnej rady wstydu.

  Ocena: 3.13/5. z 30 głosów.
  Please wait...
 12. Wawrzyniec

  A teraz tylko czekać jak w nowym przetargu na budowę zpl zwycięży firma, pewnego gołdapskiego filantropa, przez złośliwców zwanego budowniczym stawów, który po prośbie kilku miejscowych radnych łaskawie zdecyduje się wziąć udziału w przetargu. Jak już wszystko bedzie pewne to proponowałbym zapoznać się z zapisami w umowie na tę budowę, a zwłaszcza na odpowiedzialność wykonawcy, a raczej jej brak. Wróbelki ćwierkają, że takie były warunki filanyropa. Ale jaja powiedziałby Edzio listonosz. Takie rzeczy tylko w Gołdapi. Quo Vadis??

  Ocena: 2.93/5. z 27 głosów.
  Please wait...
  1. Nic z tego nie wyjdzie

   Darz bór

   Ocena: 2.64/5. z 22 głosów.
   Please wait...
 13. Najpierw pan burmistrz Luto musi odpowiedzieć na moją interpelację. Po drugie musi być przedstawiony kosztorys oraz harmonogram prac i zgoda Urzędu Marszałkowskiego. Po trzecie
  tenże „Zdzisław budowniczy stawów” nabrał tyle gminnych i powiatowych inwestycji z, którymi zwyczajnie się nie wyrabia. Po czwarte , skąd gmina weżmie kasę na dokończenie inwestycji skoro jest taki deficyt budżetowy.
  Rozumiem ,że jest to zaufany człowiek burmistrza ,ale ponieważ skłamał w sądzie po złożeniu
  przysięgi ,mam nadzieję będzie miał zarzuty z art.233 KK. Już tym zajmuje się Prokuratura.
  Andrzej Tobolski

  Ocena: 2.93/5. z 27 głosów.
  Please wait...