Czym są koła pasowe i jakie jest ich zastosowanie?

Koło pasowe jest elementem obecnym w części napędowej wielu różnych maszyn. Pełni ono ważną funkcję i, jeżeli zostało odpowiednio dobrane, pozwala na zmniejszenie wibracji w napędzie. Ponieważ maszyny mają różne wymagania aby móc poprawnie pracować, ta część ich konstrukcji również występuje w wielu odmianach. Na czym dokładnie polega działanie koła pasowego? Jakie są jego rodzaje i w jakich mechanizmach się sprawdzają? Gdzie najczęściej możemy zetknąć się z podobnym układem?

 

  1. Czym jest koło pasowe?
  2. Koła pasowe klinowe i nie tylko – najpowszechniejsze rodzaje
  3. Do czego są wykorzystywane koła pasowe?

 

Czym jest koło pasowe?

Koło pasowe jest elementem układu przechodni pasowej, który umieszcza się na wale służącym do napędzenia maszyny lub przez nią napędzanym. Jego zadaniem jest utrzymanie pasa napędowego. W układach wewnątrz maszyn możemy spotkać się z dwoma wariantami tej części: kołem czynnym oraz kołem biernym. Każde koło pasowe składa się z dwóch elementów: wieńca oraz piasty. Dodatkowym elementem, który możemy wyróżnić w niektórych konstrukcjach są także ramiona. Wygląd koła pasowego będzie również inny w zależności od tego, do jakiego paska jest ono przeznaczone.

 

Koła pasowe klinowe i nie tylko – najpowszechniejsze rodzaje

Zależnie od tego, czy chcemy wykorzystywać pasy napędowe, paski klinowe czy inne, musimy również zdecydować się na inny rodzaj kół pasowych. Do dyspozycji mamy następujące opcje:

  • koła do pasów okrągłych: są najczęściej używane w małych mechanizmach, gdzie potrzeba dużej precyzji;
  • koła do pasów zębatych: również pozwalają na dużą precyzję, jednak w przypadku maszyn, których praca nie jest równomierna;
  • koła do pasów klinowych: znajdują zastosowanie między innymi w samochodach. Używa się ich w układach, które nie wymagają precyzji przełożenia napędu.

Poza tym koła pasowe możemy podzielić również ze względu na ilość rowków. Najpowszechniej wykorzystywane są koła gładkie, natomiast poza nimi mamy do dyspozycji także koła z rowkiem pojedynczym, wielorowkowe oraz zebate.

 

Do czego są wykorzystywane koła pasowe?

Koła pasowe mają szerokie zastosowanie w wielu maszynach, głównie przez wzgląd na to, że taki układ – odpowiednio dopasowany – umożliwia zmniejszenie przeniesienia drgań na układ napędowy. Znajdziemy je nie tylko w samochodach i innych pojazdach silnikowych. Mają one szerokie zastosowanie w przemyśle, szczególnie w produkcji tworzyw sztucznych oraz jako element konstrukcyjny różnych maszyn, jak alternator, sprężarka w klimatyzacji czy część napędu w wentylatorach.


Aktualności

Powiązane artykuły