W ramach konkursu „Jestem Eko”…

W ramach konkursu „Jestem Eko” organizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych odbyły się Szkole Podstawowej nr 5 pierwsze zajęcia dotyczące minimalizowania ilości produkowanych odpadów i wdrażanie dobrych praktyk ekologicznych.

 

 

Na początku spotkania zastanawialiśmy się co to znaczy być „Eko”, a następnie dyskutowaliśmy na temat odpadów: skąd się biorą, dlaczego jest ich tak dużo? Przeszliśmy do zadania „Jak zminimalizować ilość odpadów?” Doszliśmy do wielu wniosków. Należy ograniczyć kupowanie niepotrzebnych rzeczy, nie używać jednorazowych opakowań, a nieużywane już przedmioty można sprzedać, oddać albo znaleźć inne im zastosowanie.

Następnie szacowaliśmy jak długo rozkładają się poszczególne rodzaje odpadów. Było dla nas ogromnym zaskoczeniem, jak jest naprawdę. Czy wiedzieliście, że plastikowa butelka PET rozkłada się do 1000 lat, guma do żucia – 5 lat, a szklane butelki do 4000 lat? No to już wiecie…: Zaczęliśmy zastanawiać się jak można zamienić przedmioty codziennego użytku, które długo się rozkładają na inne, bardziej przyjazne środowisku. Czasami mieliśmy odlotowe pomysły, ale generalnie szliśmy z duchem mądrych propozycji.

Po rozwiązaniu quizu sprawdzającego czy JesteśmyEko okazało się, że 72% z nas umie dokonywać dobrych wyborów i jeśli będziemy robić tak częściej jeszcze lepiej wesprzemy środowisko naturalne. Natomiast najwyższe wyniki testu otrzymało 28% uczestników koła i ma miano „Jesteś Eko”, bo doskonale wiedzą, jak dbać o środowisko i jak dokonywać dobrych wyborów. I tak trzeba trzymać!

Na koniec oglądaliśmy film znaleziony w zasobach Internetu „5 zasad Zero Waste”. Dał nam dużo do myślenia…

 

Koło przyrodnicze „EkoPiąteczka”

pod kierunkiem Marty Dębowskiej

 

Powiązane artykuły