Okna przesuwne

loftowa przestrzeń

Budując swój do jednorodzinny lub urządzając mieszkanie staramy się na ogół, by były one wygodne i jednocześnie zawierały jak najwięcej rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie. Ważne jest połączenie walorów estetycznych z funkcjonalnymi, dotyczy to również schodów, drzwi i okien. Nie mniej istotnym warunkiem zastosowania konkretnych technik jest wielkość pomieszczeń. Byśmy mogli się w nich swobodnie i bezpiecznie poruszać.

Pomyślmy o odpowiednich oknach

Oczywiście, projektując dom mamy na uwadze nie tylko rodzaj okien, ale również wielkość i kształt otworów okiennych. Myślimy też o rodzaju materiału i odpowiedniej izolacji.

W nowoczesnych domkach i apartamentach zwykle stosowane są duże okna. Popularne są okna tarasowe. Wyobraźmy sobie je na zawiasach otwierane do środka lub na zewnątrz. Nie dosyć, że tracimy wtedy niemało przestrzeni to jeszcze takie rozwiązanie bywa niezbyt bezpieczne. Najlepszym zatem rozwiązaniem będą tu okna przesuwne.

Rodzaje okien przesuwnych

Nie trzeba wyjaśniać na czym polega system przesuwny. Po prostu – tradycyjne okna poruszają się po łuku. W systemie przesuwnym po linii wzdłuż szyb. Chociaż i w tym wypadku można to robić przy pomocy klamki, choć bywa, że w tym celu wykorzystywana jest elektronika i pilot.

Istnieją dwa podstawowe systemy okien przesuwnych – HST i PSK. HST traktowany jest jako bardziej komfortowy. Składa się z, poruszających się równolegle względem siebie, skrzydła stałego i przesuwnego. Cechą tego systemu jest łatwość przesuwania skrzydła ruchomego be względu na jego wielkość, dzięki rolkom i wmontowanej w podłogę szynie.

System PSK sprawdza się dobrze przy korzystaniu z małych przestrzeni. Są to drzwi uchylno-przesuwne, których otwieranie polega na odsuwaniu ruchomego skrzydła od progu, by potem je przesunąć wzdłuż części nieruchomej na specjalnej szynie.

Oczywiście, zarówno HST, jak i PSK nie muszą się sprowadzać tylko do dwóch skrzydeł. W tym systemie dostępne są również okna wielokwaterowe.

Okna tarasowe

W nowoczesnych domach jednorodzinnych świetnie sprawdzają się okna tarasowe, które mogą zabezpieczyć użytkowników nie tylko przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, ale nierzadko korzystnie podkreślają bryłę budynku.

I w tym przypadku najlepiej się sprawdzą okna przesuwne, ponieważ takie umożliwiają odsłonięcie niemal całego tarasu przy dobrej pogodzie.

Stosując okna przesuwne mamy też do wyboru rodzaj materiału, z którego mogą być wykonane, na przykład plastik na metalowym szkielecie lub aluminium.


Porady

Powiązane artykuły