Jak spędzać wolny czas z dziećmi? Top 5 fajnych sposobów

dziecko grające w grę

Jesień w pełni, a jak wiadomo jest to taka pora roku, kiedy więcej nam się nie chce niż chce i letnia energia już całkowicie wyparowała. Ale z drugiej strony nie oznacza to wcale, że trzeba tylko siedzieć pod kocem i popijać gorącą czekoladę. Szczególnie ważne jest zaplanowanie czasu, gdy macie dzieci. Tym bardziej, że szybko się nudzą, a jak wiadomo znudzone dzieci często wpadają na niezbyt mądre pomysły. Dlatego też dziś przedstawimy Wam top 5 fajnych pomysłów, jak spędzać wolny czas z dziećmi.

Top 1: wspólne gotowanie

Czasami małe rzeczy mogą dać duże efekty, a nauka może być też zabawą. Zatem gotowanie może okazać się fajnym sposobem na wspólne spędzanie czasu, a przy tym może być świetną rodzinną rozrywkę. A więc, gdy dzieci się nudzą warto zaplanować wspólne gotowanie. Dzięki temu też nauczą się co nieco o kuchni. Możecie wymyślić wspólny rytuał, że np. jeden czy dwa dni w tygodniu całą rodziną przygotowujecie kolację w konkretnym stylu. A więc wykonać karteczki, na których wypiszecie różne kuchnie świata, następnie jeden dzień przed wspólnym gotowaniem jeden członek rodziny losuje karteczkę z nazwą kuchni świata, której danie będziecie przygotowywać. Teraz pozostaje jeszcze tylko wybór dania, a potem zakupy. A gdy przypadnie już wspólny dzień gotowania, wszyscy powinniście mieć dobre humory i to nie tylko dlatego, że będziecie poznawać nowe smaki, ale też dlatego, że wspólnie spędzacie czas na dobrej zabawie i w swoim towarzystwie. Oczywiście możecie też przygotowywać wspólnie desery. Ograniczeniem jest tylko i wyłącznie Wasza wyobraźnia.

Top 2: spacerowa rutyna

Spacerowa rutyna – może nie brzmi to ciekawie, ani też zachęcająco, ale jednak zaraz przekonacie się, że czeka Was świetna zabawa. Otóż każdego dnia i to niezależnie od pogody powinniście wspólnie wychodzić na spacer. Nie musi on być wcale długi. Wystarczy tylko 30 minut. Słowo rutyna jest tutaj umyślnie użyte, bo chodzi o to, aby przyzwyczaić się do codziennego wychodzenia i spacerowania, tak by żadna pogoda nie była Wam straszna. Chodzi też o to, aby niczym Duńczycy czerpać radość z chwili, choćby z obcowania z przyrodą. Możecie też podczas takich spacerów więcej pozwalać dzieciom. Mogą skakać po kałużach czy zbierać liście, ale i Wy możecie poczuć się jak dzieci i także odkryć radość skakania po kałużach. Wystarczy tylko postawić na dobre kalosze i gotowe.

Top 3: wieczór gier

Warto jeszcze pomyśleć nad wieczorem gier. Znowu możecie ustalić, że jeden dzień w tygodniu całą rodziną zasiadacie do gier planszowych i świetnie się bawicie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas każdego wieczoru wybierać inne gry. Ale możecie też pomyśleć nad tym, by wspólnie wymyślić grę. Zatem należy przygotować zasady, które najlepiej napisać na dużej tablicy, a potem znowu wspólnie przygotować już pionki i planszę. Świetna zabawa i dużo śmiechu zapewnione. Swoją drogą taka rozrywka uczy kreatywności, ale też rozwija wyobraźnie. Dodatkowo to dobre ćwiczenie na pamięć.

Top 4: po prostu tv

Oczywiście są takie dni, gdy zwyczajnie nic nam się nie chce. Wtedy też można pozwolić sobie na trochę luzu i wspólnie pooglądać telewizję. Tv w Białymstoku, Krakowie czy Katowicach – wszędzie może być dobrą rozrywką. Ważne jest to byście wybierali wartościowe programy. Możecie też raz czy dwa w miesiącu urządzić sobie wieczór filmowy. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni dla wszystkich film, przygotować popcorn i napoje. A potem można już świetnie się bawić i cieszyć jednocześnie swoim towarzystwem. Pamiętajcie, że w oglądaniu tv nie ma niczego złego, ważne jest jednak to, by nie przesadzać z ilością czasu przed telewizorem.

Top 5: muzea

Dzieci powinny obcować ze sztuką. Bardzo popularne jest wychowanie przez sztukę, gdzie od najmłodszych lat pokazuje się dzieciom obrazy, ale i włącza wartościową muzykę. Dzięki temu dzieci lepiej się uczą, ale też odkrywają swoją wrażliwość. Zatem zabieranie dzieci do muzeum jest dobrym pomysłem, nawet, gdy Wasze dzieciaki chodzą jeszcze do przedszkola. W końcu im, szybciej złapią bakcyla, tym lepiej, bo niektóre zainteresowania mogą zostać z nimi na całe życie.


Porady

Powiązane artykuły