Co słychać u Józefa Romasza

Gołdapianin Józef Romasz przez cały czas jest aktywny jako filmowiec i pedagog. Wykłada sztukę operatorską nie tylko na łódzkiej „Filmówce” ale również grupom warszawskich studentów. Ma za sobą sukcesy (i nagrody) jako dokumentalista, choć uczestniczył również w realizacji filmów fabularnych. Wydarzeniami ostatnich tygodni były pokazy dwóch filmy z jego udziałem – jako reżysera i jako autora obrazu.

 

Bardzo ciepło został przyjęty przedpremierowy pokaz jego filmu „Jak tańczy mój czas” według scenariusza Katarzyny Wielechowskiej. Pokaz miał miejsce w warszawskim kinie „Kultura” 23 września. Niżej recenzja filmu autorstwa Andrzeja Bukowieckiego, która ukazała się w „Magazynie Filmowym”.

https://www.sfp.org.pl/osoba,0,1,56277,Jozef-Romasz.html

Miesiąc później Kinie „Szpulka” przy Łódzkim Domu Kultury odbyła się premiera filmu znanego dokumentalisty Jacka Schmidta – „Trwanie”. Autorem zdjęć do tego filmu jest Józef Romasz.

Na stronie Wytwórni Filmów Oświatowych czytamy m.in.:

„TRWANIE” jest opowieścią o drzewach jako o „osobach” – bliskich i towarzyszących człowiekowi od zarania dziejów. Osią narracyjną filmu jest obserwacja emocjonalnej relacji pomiędzy człowiekiem – „chirurgiem drzew”, a jego drzewnymi „pacjentami”. Ów szczególny lekarz to Marek Kubacki – od ponad 30 lat ratujący sędziwe drzewa przed wycinką. Dziś już emerytowany, wciąż odwiedza swoich byłych pacjentów sprawdzając ich kondycję. Obrazy z takich „wizyt lekarskich” ukazują imponujące, wiekowe drzewa, które dzięki zabiegom Kubackiego zostały ocalone od zagłady. W połączeniu z refleksjami tego wyjątkowego chirurga dotyczącymi jego równie niezwykłych pacjentów, składają się na frapującą opowieść o „drzewie jako żywej istocie” – godnej traktowania jako osoba, a nie li tylko jako źródło surowca czy materiału opałowego.

https://www.filmweb.pl/person/J%C3%B3zef+Romasz-11318

Przypomnijmy przy okazji, że Józef Romasz był członkiem, współzałożycielem gołdapskiej Grupy Twórczej „Dom Marka”, działającej na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Dom Marka

 

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/WytworniaFilmowOswiatowych

Powiązane artykuły