Banie Mazurskie. I Gminny Rajd Rowerowy „Dla Niepodległej”

11 listopada odbył się I Gminny Rajd Rowerowy „Dla Niepodległej”, który symbolicznie miał upamiętnić 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości.

 

 

 

Pogoda nie była dla nas łaskawa, ale symboliczna liczba – 11 okazała się szczęśliwa i w grupie jedenastu osób wybraliśmy się na rowerowe podboje. Po rozdaniu czerwono-białych chorągiewek wyruszyliśmy w trasę rowerową #RowerempoGminieBnaieMazurskie.

Pierwszy kierunek podjęty przez rowerzystów to samoobsługowa stacja naprawy rowerów w Baniach Mazurskich w celu sprawdzenia ciśnienia w oponach i zapoznania się z ustaloną trasą liczącą ponad 30 km. Odwiedziliśmy trzy punktu z siedmiu wyznaczonych na terenie gminy Banie Mazurskie. Pierwszy to kaplica grobowa rodziny Steinertów w Zakałczu Wielkim. Jej historia jest pełna tajemnic, z którą zapoznaliśmy się dzięki tablicy informacyjnej znajdującej się przy zabytku. Przemierzając Lasy Skaliskie napotkaliśmy na swojej trasie Kanał Brożajcki leżący na granicy dwóch powiatów gołdapskiego i węgorzewskiego.

Na zasłużony odpoczynek skierowaliśmy się na Straszny Dwór do stanicy Koła Łowieckiego „Żbik” Węgorzewo. Ostatnim punktem naszego rajdu był Kościół NMP w Żabinie. Dzięki proboszczowi ks. Andrzejowi poznaliśmy historię kościoła, która również wiąże się z okresem I i II wojny światowej ważnej dla naszego regionu pod względem odzyskania niepodległości.

Na koniec rajdu, już w Baniach Mazurskich, czekało na nas ognisko, kiełbaski, ciepła kawka, herbatka. Dziękujemy naszym partnerom – Nadleśnictwu Czerwony Dwór, Gminie Banie Mazurskie i Kołu Łowieckiemu Żbik w Węgorzewie za udział i pomoc w organizacji wycieczki rowerowej.

 

 

Powiązane artykuły