Uczniowie SP3 u stóp Olimpu

W promieniach wrześniowego greckiego słońca zrealizowaliśmy nasz tegoroczny projekt Erasmus+. Projekt jest wynikiem uzyskanej przez szkołę akredytacji programu Erasmus+ w sektorze Edukacja szkolna na lata 2021-2027. Liczna grupa (61) uczniów naszej szkoły wraz z 7 opiekunami w ciągu 10 dni realizowało zadania projektowe w 3 kategoriach: kulturalno-artystycznej, informatyczno-językowej oraz przyrodniczej.

 

 

 

 

Poznawaliśmy kulturę, tradycję, historię, architekturę Grecji, oswajaliśmy się z językiem greckim. Doskonaliliśmy swoje kompetencje w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej, tworzyliśmy gry w Scratchu oraz quizy w Kahoocie komunikując się w języku angielskim. Poznawaliśmy przyrodę basenu Morza Śródziemnego, na każdym kroku szukaliśmy nieznanych nam okazów fauny i flory. Przełożyliśmy mity na język angielski, stworzyliśmy scenografie i kostiumy, aby w finale, u stóp Olimpu, przedstawić mityczne historie Dedala i Ikara oraz Orfeusza i Eurydyki. Rozwijaliśmy swoje umiejętności pozyskiwania informacji, komunikowania się w języku angielskim, przełamywaliśmy swoje własne bariery, doskonaliliśmy pracę w grupie, także w grupie międzynarodowej, rozwijaliśmy zainteresowania i pasje. I chłonęliśmy Grecję wszystkimi zmysłami.  Zapierające dech w piersiach widoki, zapachy, kolory i smak greckich potraw to była nasza codzienna uczta. I ludzie, uśmiechnięci, życzliwi, chętni do kontaktu i rozmowy. W szkołach partnerskich witano nas bardzo entuzjastycznie. Nasze zajęcia projektowe w Szkole Platon i Szkole Podstawowej nr 1 w Katerini przekształcały się czasami w festiwal tańca, śpiewu, radości, przyjaźni, a także patriotyzmu i ciekawości innych kultur. Obie narodowości z dumą promowały swoje tańce narodowe. Krótki instruktaż i ruszyły grecko-polskie pary w polonezie. My oczywiście zatańczyliśmy Sirtaki, czyli zorbę. I jeszcze krótka prezentacja polskich pieśni ludowych w szkolnej auli. Radość, integracja, patriotyzm, prawdziwe święto kultur!

Zwiedziliśmy typowe greckie miasteczka, jak Litochoro, Stary Pantalejmon czy Platamonas z ruinami średniowiecznego zamku, byliśmy na wyspie Skiathos, znanej z filmu Mamma Mia, i oczywiście Meteory, bez wątpienia jedna z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Poznaliśmy proces powstawania oliwy z oliwek i sera feta, chyba najbardziej typowych dla Grecji produktów.

Uczyliśmy się, ale był również basen, spacery, piosenka, taniec, imprezy urodzinowe, zwiedzanie bajkowych miejsc… Bawiliśmy się, relaksowaliśmy, śmieliśmy …, czyli trochę żyliśmy zgodnie z grecką filozofią „siga-siga”. Chodzi w niej o to, aby znaleźć szczęście. Dla Greków ważne są rzeczy doczesne, ale chyba ważniejsze są jednak takie wartości jak właśnie szczęście i rodzina.

Przygoda życia, tak można by określić ten niezwykły czas…

Projekt nr 2021-1-PL01-KA121-SCH-000011501 współfinansowany przez Unię Europejską.

 


Aktualności

Powiązane artykuły