Policja apeluje: noś odblaski – bądź bezpieczny!

Jesienna pora obecnie już w pełni. Towarzyszą temu ciemne poranki, rosa, mgła i coraz szybciej zapadający zmrok. Warunki takie nie sprzyjają bezpieczeństwu szczególnie tych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego gołdapscy policjanci apelują o uwagę i rozsądek oraz przypominają, że odblaski zwiększają nasze bezpieczeństwo.

 

 

 

Wcześnie zapadający zmrok, częste opady deszczu czy mgły wpływają na pogorszenie widoczności na drodze. Na nieoświetlonej jezdni, przy tak niekorzystnych warunkach atmosferycznych niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są mało widoczni. Jak wykazują liczne analizy i badania, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest zauważalny przez kierującego dopiero z odległości około 40 metrów. Niechronieni użytkownicy dróg wyposażeni w odblask stają się widoczni dla kierowcy samochodu już z odległości 150 metrów. Kierujący może szybciej zauważyć takiego uczestnika ruchu i ma więcej czasu na reakcję. Prawidłowo umieszczony element odblaskowy ma bardzo duży wpływ na nasze bezpieczeństwo, a niejednokrotnie może też uratować życie! Aby odblask był widoczny dla kierujących powinien znajdować się w polu działania świateł samochodowych. Dlatego policjanci radzą, aby umieszczać je na wysokości dłoni, kolan, środka klatki piersiowej i pleców.

W miniony piątek (7 października) policjanci gołdapskiej prewencji rozmawiali z pieszymi i rowerzystami o bezpieczeństwie, wręczali im elementy odblaskowe i radzili, aby nosili je niezależnie od tego czy poruszają się w obszarze zabudowanym, czy poza nim. Mundurowi wykorzystując okazję przypominali też rowerzystom o prawidłowym zabezpieczeniu swoich jednośladów przed kradzieżą, udzielali porad i odpowiadali na pytania.

W myśl przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Za brak odblasku grozi mandat karny od 20 do 100 złotych.

Jednak gołdapscy policjanci przypominają, że odblaski poprawiają nasze bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, dlatego też radzą, aby ZAWSZE mieć przy sobie jakikolwiek element odblaskowy. Nośmy odblaski, bądźmy widoczni i bezpieczni!

KPP Gołdap


Aktualności

Powiązane artykuły