Zadbany, zdrowy królik domowy może żyć 12 lat

Królik, bez względu na rodzaj, jest bardziej wrażliwym i delikatnym zwierzakiem niż kot czy pies. Potrzebuje szczególnej troski, która polega na przestrzeganiu pewnych zasad stworzeniu mu odpowiednich warunków do egzystencji.

 

Właściwie pielęgnowany królik może żyć nawet 12 lat. Ma piękną, miękką, przyjemną w dotyku sierść, o którą należy odpowiednio zadbać. Dobrze odżywiony królik w dobrym nastroju, to wesołe zwierzę, które chętnie uczestniczy w zabawach. Te argumenty powinny wystarczyć, aby odpowiednio dbać o swojego zwierzaka.

 

Klatka i domek dla królika

Te słodkie i czułe z natury zwierzęta potrzebują odpowiedniego wyposażenia i klatki. Zazwyczaj króliki spędzają większość czasu w klatce, dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią. Klatka powinien być obszerny, tak aby puchaty pupil w nim mogły swobodnie skakać i swobodnie poruszać się. Optymalna długość klatki, woliery wynosi od 70 do 170 cm, szerokość zaś min.60 cm. Wysokość klatki powinna pozwolić zwierzęciu wyprostować się w niej. W środku powinien zmieścić się karmnik, poidło, taca i domek.

 

Gdzie umieszczamy klatki z królikami?

  • w miejscu niedostępnym dla innych zwierząt
  • królik musi być chroniony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych
  • klatka powinna stać z dala od często otwieranych drzwi, klimatyzacji, grzejników
  • w pomieszczeniu powinna panować temperatura 18-20 stopni.

 

Pamiętajmy, że należy chronić zwierzaka przed zewnętrznymi bodźcami, które mogą go przestraszyć.

 

Codzienna toaleta królika

Urządzając klatkę zaczynamy od ściółki, którą kładziemy na dole. Najlepiej jeżeli jest to słoma lub trociny. Ściółka zawsze musi być sucha. Jeżeli królik jest mokry i brudny, może mieć problemy żołądkowe. Zaleca się zatem czyszczenie wyściółki co najmniej trzy razy w tygodniu. W chwili kiedy królik poważnie zabrudził klatkę, konieczne jest przeprowadzenie całkowitej wymiany wyściółki. Niektórzy hodowcy królików zalecają, aby w ogóle zrezygnować ze ściółki, ponieważ zwierzę idzie do toalety, gdzie mu się podoba. Wszystko zależy od charakteru zwierzaka. Jeśli łatwo przyzwyczai się do tacy na odchody, nie ma potrzeby pozbawiać królika miękkiej pościeli.

 

Organizacja stołówki pupila

Podstawą dla bezpieczeństwa królika jest dobrze zamocowany karmnik i automatyczne poidło. Królik jest zwierzęciem ruchliwym dlatego warto dobrze utwierdzić składowe klatki, gdyż zabawy królika potrafią być głośne nawet w nocy. Do karmienia zwierzaka najlepiej jest użyć masywnej miski ceramicznej, gdyż królik nie będzie mógł go przewrócić. Kluczem do zrozumienia, jak dbać o króliki i czym je karmić, jest wyobrażenie o zwyczajach zwierzaka. Jednym z nich jest aktywność.

 

Co jedzą króliki?

  • Podstawą diety tych zwierząt jest siano. Jedzenie powinno zawsze znajdować się w żłobie klatki. Ważne! Przed podaniem królikowi siana należy się upewnić, że jest ono wolne od zgnilizny i nieprzyjemnych zapachów. Warto kupować je u sprawdzonego dostawcy footrzak.sklep.pl.
  • Niezbędne jest podawanie mieszanki paszowej dla królików. Karma ta poprawia trawienie i utrzymuje zęby w dobrej kondycji. Króliki najpierw zjadają ziarna, a następnie przechodzą do granulek. Dlatego jeśli widzimy, że zwierzę nie dokończyło granulek, nie wyrzucajmy ich.
  • Królikom możemy serwować także zioła w postaci suszu tj. czipsy brzozowe z jeżówką, babkę lancetowatą czy dropsy z topinamburu, mniszka czy pasternaku.

 

Dorosłym królikom zaleca się codzienne porcjowanie pełnowartościowej, zbilansowanej karmy z witaminami i minerałami, jaką w swojej ofercie ma footrzak.sklep.pl

 


Aktualności

Powiązane artykuły