Szkoła dla Rodziców i Wychowawców minionego lata

W ramach kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Jestem obok Ciebie, zauważ mnie”, dofinansowanej ze środków Gminy Gołdap, odbyła się Szkoła dla Rodziców i Wychowawców. Warsztaty poprowadziła Ewa Jurkiewicz. Zadaniem tego programu jest nauczyć dorosłych, jak zmienić ich relacje z dziećmi lub – jeśli zmieniać nie trzeba – jak je udoskonalić.

 

 

Pomimo lata frekwencja na zajęciach dopisywała, aktywność i humory także. Ciekawym punktem było też ostatnie spotkanie, w którym uczestniczyły całe rodziny (mężowie, dzieci uczestniczek) – wszyscy na leśnej polanie przy ognisku. Tam wiele zabaw, zadań, dyplomy ukończenia, ale i uczta dla podniebienia przyniesiona w rodzinnych koszyczkach.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z refleksjami uczestników dotyczących SzdRiW.

– Zajęcia w Szkole dla Rodziców i Wychowawców są odpowiedzią właściwą i merytoryczną reakcją na potrzeby rodziców.

– Zajęcia w szkole dla rodzicówprowokują, zachęcają i inspirują do zmiany, wprowadzenia pożądanych zmian, wskazują kierunek zmian.

– Zajęcia w szkole dla rodziców to czas spędzony na poszanowaniu siebie samego, są jak bezpieczny przystanek na torze rozpędzonego pendolino o nazwie „życie”.

– Zajęcia w szkole dla rodziców to mądrze poświęcona chwila dla tych, których kochamy i o których troszczymy się.

– Zajęcia w szkole to ,,STOP” dla działania, przyglądanie się swoim działaniom z dystansu, analiza automatycznych reakcji i ich skutków.

– Szkoła dla Rodziców i Wychowawców daje możliwość refleksji nad postępowaniem względem dziecka. Jest ona ogromnym wsparciem dla rodziców w podejmowaniu prawidłowych relacji z dziećmi, pomoc w radzeniu sobie w codziennych sytuacjach rodzinnych. Wymiana doświadczeń z innymi.

– Zajęcia w szkole dla rodziców dają mi siłę w codziennym życiu.

– Uważam, że przyszłam tu za późno.

– Jestem tu dla siebie, zajęcia umożliwiają lepsze poznanie siebie.

– Zajęcia powodują, że jestem spokojniejsza, lepiej radzę sobie z emocjami.

– Zajęcia w szkole dla rodziców i wychowawców pozwoliły mi lepiej. zrozumieć potrzeby oraz zachowanie moich dzieci. Ta wiedza pomogła mi kontrolować własne emocje i zachowania względem dzieci.

– Atmosfera podczas zajęć jest miła i przyjazna, każdy z uczestników jest inny, ale mamy wspólny punkt zainteresowań.

– Zajęcia skłaniają mnie do refleksji, do pracy nad sobą. Zauważam zmiany w swoim zachowaniu, częściej unikam złoszczenia się.

– Podczas zajęć nabieram doświadczenia, jak radzić sobie z zachowaniem dziecka (budowanie relacji, uczuć).

– Podczas zajęć uczę się, jak reagować na złe zachowanie dziecka, jak dobrać odpowiednie metody wychowawcze.

– Zajęcia w szkole dają mi możliwość przeanalizowania własnych metod wychowawczych, uporządkowanie zdobytej wiedzy oraz zaplanowania kolejnych kroków działań wychowanych, mających na celu wprowadzenie pozytywnych zmian w zachowaniu dzieci.

Z ostatniej chwili wiemy, że uczestnicy szkolenia przyłączyli się do grupy absolwentów SdRiW: „Kolor Rodziny”, które funkcjonuje od wiosny br. w Gołdapi – jego założycielką jest właśnie trenerka ww. warsztatów. To dodatkowy efekt SdRiW w tej kampanii – uczestnicy warsztatów będą się spotykać i wspierać, a to bardzo cieszy.

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gołdapi


Aktualności

Powiązane artykuły