Poniedziałkowa sesja Rady Miejskiej

Dzisiejsza (26 września) sesja Rady Miejskiej rozpocznie się o 13.00. W programie m.in. podjęcie uchwał w sprawach: „organizacji wspólnej obsługi w wybranym zakresie placówkom oświatowym Gminy Gołdap zaliczanym do sektora finansów publicznych zaliczenia drogi do kategorii dróg gminnych i ustalenia jej przebiegu” oraz „uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego nad rzeką Gołdapą pomiędzy ulicami: Generała Sikorskiego, Różaną i Lipową w Gołdapi”. Link do transmisji i retransmisji: https://esesja.tv/transmisje_z_obrad/654/rada-miejska-w-goldapi.htm

 

 

Zagospodarowanie „Szpitalówy”. Planowanie czy przypadkowość?

List do redakcji. CUW (Centrum Usług Wspólnych) powraca jak bumerang…

 


Aktualności

Powiązane artykuły

60 komentarzy do “Poniedziałkowa sesja Rady Miejskiej

 1. Michał

  Wydaje się, że radny Tobolski ma rację w sprawie nieprawidłowości przy procedowaniu Sesji a przewodniczący Hołdyński znów zamyka mu usta pokazując jak miernym jest przewodniczącym i radnym. Bo powinien przynajmniej wziąć to pod uwagę. Także burmiszcz nie przyjmuje do wiadomości (i nie sprawdza) tego co twierdzi radny podpierający się przepisami które przytacza. I w taki sposób swoje doświadczenie, podkreślane dziś przez burmiszcza, pokazał dziś naocznie radny Józef Wawrzyn, wielokadencyjny radny.

 2. Aniela

  A co zrobi Rada jeśli od Wojewody przyjdą jednak zastrzeżenia? Przyznajcie, że jesteście w czarnej dziurze! Szkoda jedynie, że pan Andrzej Tobolski zwrócił na to uwagę dopiero teraz. Ale jednak zwrócił i za to mu chwała. Gdzie jest prawnik tego Urzędu? Dlaczego tylko jeden radny zauważa takie problemy?

 3. Mariusz

  Szkoda, że 12 radnych swoją aprobatą usankcjonowali dzisiejszą sesję, w świetle tego co powiedział wcześniej radny Tobolski. On oczywiście Panem Bogiem nie jest i może się mylić ale jego słowa wypadałoby przynajmniej sprawdzić. Zwłaszcza, że jakieś działania wyjaśniające od wojewody jednak trwają Więc radni do tego czasu powinni się co najmniej wstrzymać od głosu. Pan Wawrzyn, jeśli to wszystko się potwierdzi, powinien natychmiast zrezygnować z mandatu bo to będzie wstyd, że doświadczony samorządowiec popełnia takie pomyłki.

  1. Ja2

   Radny Tobolski w geście protestu wobec dalszego procedowania nielegalnych(?) obrad powinien wyjść i nie uczestniczyć w nieprawych obradach

 4. Marta

  Burmistrz Luto w swoim „opisie pracy pomiędzy sesjami” znów nawiązuje do radnego Tobolskiego a nie do swoich działań. A przewodniczący Hołdyński naturalnie nie protestuje, że pan Luto mówi nie na temat. A chwilę wcześniej podniesionym głosem zarzucał to Andrzejowi Tobolskiemu. Taki to „przewodniczący”.

 5. Anna

  Panie Wojtku Hołdyński. Z przykrością stwierdzam, że Pan schamiał.

  1. Janusz z Boćwinki

   Wojtek miętkim …. , nie schamiał zrobił się interesowny. Nieprawdaż panie chołdyński?

 6. Antoni

  Towarzyszu Słapik! Wolę Pana jako „towarzysza” niż sierżanta za burmistrza. Burmistrz nie waży słów ale przyjdzie na niego czas.

 7. Adam

  „Nie musimy się zgadzać z CBA” , „Może było prawidłowo może były nieprawidłowości”.
  Złote myśli burmistrza Luto.

 8. Cyryl

  A dlaczego na rzeczowe pytania pana Mieruńskiego burmistrz Rafał Luto nie odpowiada? Nie zna odpowiedzi? Nie chce odpowiedzieć? Nie wie jak odpowiedzieć? „Joanna” chyba też mu nie pomoże .

 9. Jan

  Burmistrz Luto: „pan Tobolski… pan Tobolski… pan Tobolski… Tobolski… Tobolski… Tobolski…” . A prawdziwe tematy gdzie?

  1. Triatlonista

   Mówię wam, ta sama paplanina co obecnego rządu: Wina Tuska, wina Tuska, wina Tuska…

 10. Stefan

  Panie burmistrzu Luto. Czym innym na temat ceny ciepła są wypowiedzi pana Tobolskiego a czym innym pisma pana Andrysiewicza w których podaje cenę ciepła ok 400 zł za 1 GJ. Pan manipuluje faktami, dokładnie tak jak mówi radny Andrzej Tobolski.

  1. Lutosław

   Luto doprowadził, czytaj zaniedbał swoje obowiązki i nie zorganizował w porę alternatywnych dostawców ciepła w Gołdapi, dzisiaj za to będziemy płacić. Dziękujemy ci Luto. Taniej jest wynająć. mieszkanie w Olecku i dojeżdżać do pracy w Gołdapi.

 11. Wacław

  Dobrze o sprawie przypominanis kwestii sprzed 10 lat i rozwiązaniu PEC mówi pani Wałejko. Ale może też jakiś pomysł Pani wygłosi? Bo bez pomysłu to tak trochę jak radna Pietrewicz czyli „zamknąć dyskusję i tyle”.

 12. Jeremi

  Czy ta Sesja to jest osobista walka Luto z jednym jedynym radnym? Co na to przewodniczący Rady? Kto prowadzi Sesję? Burmistrz? On jest tylko gościem! A pozostali radni nie mają swego zdania? Tylko na wpływy na koncie spoglądacie?

  1. Lucyfer

   Radni lutego są od niego uzależnieni, czytajcie Głos z Gołdapi artykuł pajęczynka. Brawo luto, jesteś niepowtarzalny.

 13. Mieszko

  Oglądam Sesję i spoglądam na przemawiającego burmistrza. On naprawdę z ręką w kieszeni i często tyłem do radnych wygłasza swoje mądrości. Kto go tak wychował?

  1. Monaliza

   Może warto pokazać (udostępnić) to gdzieś dalej…?

 14. gołdapianin

  Luto mówi że dziś jest w matrixie , sluchając jego chamskich wypowiedzi to mam wrażenie że nie tylko dzisiaj

 15. Grażyna

  Burmistrz pyta radnego Tobolskiego czy ten nie miał obiecane 250 tys. zł za szkodzenie urzędowi miejskiemu. A gdyby tak spytać i to byłoby tylko pytanie, czy burmistrz miał zapędy na 15% od zysków w pewnej gołdapskiej inwestycji? Zapewne też odpowie, że nic na ten temat nie wie.

 16. Celina

  Widzę, że jedyne zasługi i praca radnych Pietrewicz, Janczuk i Wawrzyn to udział w uroczystościach i składanie kwiatów. A inicjatywy? Będą jakieś? Problem z Zakładem mamy, z ciepłem, z cyfryzacją urzędu i inne. Wy tylko pokazać się przy pomniku potraficie?

 17. Brygida

  Żaden!, podkreślam ŻADEN radny nie zadał żadnego pytania w kwestii proponowanej strategii rozwoju gminy do roku 2030. A to dokument regulujący rozwój gminy na najbliższe lata!

 18. Żorż

  Droga o którą podobno walczy od lat radny Jańczuk, a wcześniej pan Pawłowski, w końcu ma być zrobiona. Zasługi pana Jańczuka wychwala pan burmistrz . Spójrzmy na to z innej strony. Jak długo ślimaczyła się sprawa małego odcinka drogi skoro już pan Pawłowski kiedyś lata temu o to zabiegał. Gdzie ta aktywność i zasługi pana Jańczuka? Po prostu w końcu przyszła kolej na ten mały odcinek. Oto cała jego zasługa.

 19. Antoni

  Mimo dużego szacunku jaki mam dla pana Tobolskiego dziś zabrakło mu konsekwencji. I tu zgoda z burmistrzem który to złośliwie zauważył i wytknął. Pan radny powinien konsekwentnie wstrzymywać się od głosu do czasu wyjaśnienia kwestii prawnych w sprawie legalności Sesji.

 20. Norbi

  Pytanie do wszystkich. Kto będzie szefową/szefem ewentualnie powołanego Centrum Usług Wspólnych?

 21. Migdał Antoni

  Oto zagadka matematyczna. Jak mogą powstać oszczędności z tytułu powołania CUW jeśli wszyscy dotychczasowi pracownicy mają być nadal zagospodarowani w Urzędzie Gminy? Z tego co słyszę wszystkie osoby nadal będą pracować. Gdzie oszczędności? Czy może chodzi tylko o nowe stanowisko dla kogoś zasłużonego dla władzy, stanowisko szefa CUW?

 22. Józef

  „Pax. pax! między chrześcijany” . A to wrzaski, krzyki, przekrzykiwania się a naród patrzy i śmiechem wybucha.

 23. Dociekliwa

  Kto w SP1 zajmuje się sprawami kadrowo-płacowymi? Czy ta soba ma odpowiednie do tego stanowiska wykształcenie?

 24. Marianna

  Czy pani Sekretarz Anna Rawinis wie z jakich powodów dwie panie które nie chcą przejść do CUW podejmują takie decyzje? Może warto wejść głębiej w te powody.

 25. Beata

  Pani Rawinis raz mówi tak a drugi raz inaczej. Najpierw mówi, że wszystkie osoby zostaną zagospodarowane a drugi raz, że te osoby które nie przejdą do CUW stracą pracę. 2=2 na pewno równa się 4, pani Sekretarz?

 26. Celina

  Niech mi ktoś mądrzejszy wyjaśni bo nie rozumiem tej sytuacji z oszczędnościami w CUW. Bo co będzie jeśli te dwie osoby wybierające się podobno na emeryturę jednak zmienią zdanie i przejdą do CUW? Gdzie i jakie to będą oszczędności? Bo ja widzę nie oszczędności a wydatki i krzywdę ludzi którzy stracą pracę.

 27. Monika

  Przegłosowano CUW. Ciekawe, czy na ten temat cokolwiek merytorycznego mogłaby powiedzieć np radna Pietrewicz (głosowała ZA) albo pan radny Janczuk Zdzisław (nauczyciel, oświatowiec – głosował ZA). Dziś pytania na Sesji zadawały tylko trzy osoby – p. Anuszkiewicz, p. Tobolski i p. Makarewicz. Reszta dyskretnie milczała.

 28. Dorota

  Dobrze mówi radny Mieruński w sprawie „szpitalówy” Tu w tej konkretnej sprawie należy się z nim zgodzić.

 29. Czyżyk

  Dlaczego pani kierownik Kołakowska mówiąc o sprawie „szpitalówy” nie wspomina o zagrożeniu skarpy od strony ul. Paderewskiego oraz o zagrożeniu w dostawach wody dla miasta? W czyim interesie przemawia pani Kołakowska? Czy w interesie dewelopera, który marzy o postawieniu tam zabudowy wielorodzinnej której nie chcą mieszkańcy?

 30. Fan of Wowa Lutin

  Powołanie do życia CUW gwarantuje przewlekłość wszelkich czynności, nieporozumienia i sprzeczności kompetencyjne oraz generowanie rozmaitych biurokratycznych absurdów. Dołączenie do CUW pozostałych jednostek, z których każda ma odmienną specyfikę to już będzie cyrk godny największych osiągnięć radzieckiej myśli ekonomicznej.

 31. Rysiek

  Burmistrzu Luto. W sprawie drogi 651 pan Mieruński nie miał racji i bardzo zaszkodził sprawie. Natomiast w sprawie „szpitalówy” ma zupełną rację. Szkoda, że inni radni milczą w tej sprawie i nie wspierają go, oprócz pana Tobolskiego.

 32. Norbert

  Niemożliwe. Naprawdę wybitny radny Zajączkowski w końcu jakoś zareagował? Wiem, nie głosem tylko śmiechem, ale zawsze. Senatorska głowa.

 33. Jerzy

  Konia z rzędem temu kto zrozumiał memłanie pani Pietrewicz w sprawie „szpitalówy”. Pani Dzienis też musi popracować nad wypowiedziami.

 34. Denis

  Odnośnie szpitalówy. Zobaczymy kto będzie ubiegał się o zakup tych działek pod zabudowę wielorodzinną.

 35. ktoś

  Poziom dyskusji, poziom wiedzy, poziom kultury osobiste j burmistrza byłego prawie doktora i niektórych radnych jest poniżej jakiegokolwiek poziomu. To jest poziom wiejskiego targu, a nie sesji Rady Miejskiej w mieście powiatowym. Drodzy wyborcy oglądajcie obrady sesji i pr,ed przyszłymi wyborami zróbcie zdecydowane korekty w składzie tej rady.

 36. Witek

  Mądry głos w sprawie terenów zielonych szpitalówy wniósł pan Zbyszek Makarewicz. Trzeba tylko zagłosować jak należy.

  1. Bocian

   Ale nie zagłosował jak należy.

 37. Marian

  Czy ktoś może mi wyjaśnić o czym w aspekcie terenu szpitalówy mówił radny Józef Wawrzyn? Nie zrozumiałem nic bo według mnie coś tam plątał nie na temat.

 38. Wojtek

  Zauważcie proszę, że pani Kołakowska , pan burmistrz i nawet pan Wawrzyn mówią już o „konkretnej zabudowie”, nie o tym, że być może ktoś kiedyś tam coś wybuduje. Wynika z tego to, że jak gdyby już klepnięto, że będą tam bloki. Niedobrze.

  1. Monaliza

   Tak jak wszystko jest klepnięte zanim ujrzy światło dzienne… Aby tylko kasa się zgadzała.

 39. Mietek

  Zadziwiające. Po raz chyba pierwszy całkiem przyzwoicie głosował dziś pan Marian Chmielewski, choć co do aktywności nadal dużo więcej powinno się od niego wymagać. Niestety co innego trzeba zauważyć w głosowaniu innego Mariana, pana Mioduszewskiego. Co się stało z Pańskim rozsądkiem, Panie Marianie?

 40. Olga

  Pani Anuszkiewicz zwróciła uwagę ma to, że komisja oświaty, podkreślam „oświaty” nie została zaproszona na spotkanie w sprawie CUW. Odpowiedź pana Burmistrza była niedopuszczalna „bo działacie na szkodę gminy”, „bo nic byście nie wnieśli pozytywnego”, bo „nie” po prostu. Przepraszam, czy mamy tu prywatny folwark pana Burmistrza? Radni zostali wybrani, aby wszyscy decydowali o przyszłości naszej gminy. Co za arogancja panie Burmistrzu. Po za tym po obejrzeniu sesji, było mi wstyd, że człowiek, który został wybrany, aby reprezentować naszą gminę jest pospolitym „Burakiem”.

  1. Lutostan

   Luto sprawę szpitalówy przepchnął niebywałe szybko. Ważniejsze sprawy nie poparte % są nie procedowane.

 41. Praktycznie wszystkie sesje Rady Miejskiej w Gołdapi pokazują ,że burmistrz Luto zamiast zajmować się najważniejszymi sprawami dla gminy , zajmuje się mną , który coraz ujawnia
  błędy, nieprawidłowości czy wręcz łamanie prawa. .Oczywiście potwierdzam ,że jak znajdę dowody na łamanie prawa to zawiadamiam odpowiednie organy z racji obowiązku dla porządkowania sfery życia publicznego.
  Burmistrz Luto dla przykładu w sprawie ogrzewania miasta nie zrobił nic pożytecznego lecz przeciwnie : zlikwidował PEC z Hołdyńskim , który złożył wniosek i wspólnie zagłosowali. Ale wcześniej obciążyli podatników kwotą 1 700 000 zł. (milion siedemset tys) Następnie oddali za darmo część majątku zlikwidowanej Spółki PEC. Utrwalili Andrysiewicza jako monopolistę a w 2018 r. Luto nie zgodził się na budowę konkurencyjnej ciepłowni w Gołdapi. To są faktyczne dokonania Luto i Hołdyńskiego. Oni boją się mojej wiedzy , którą ujawniam dlatego tak na mnie plują , obrażają , blokują swobodę wypowiedzi na sesjach itp. Tylko wczoraj Hołdyński trzykrotnie zablokował mój mikrofon.
  Teraz pomimo ewidentnych błędów prawnych dot. procedur sesji , lekceważą ten problem w celu przegłosowania wątpliwych uchwał CUW i tzw. Szpitaluwe
  Andrzej Tobolski

 42. CUW

  Radni którzy zagłosowali za powstaniem CUW Teresa Dzienis, Wojciech Hołdyński, Zdzisław Janczuk, Zbigniew Makarewicz, Marian Mioduszewski, Janina Pietrewicz, Zofia Syperek, Monika Wałejko, Józef Wawrzyn, Marek Zajączkowski.
  Przeciw CUW byli Wioletta Anuszkiewicz, Zbigniew Mieruński, Marian Chmielewski.
  Wstrzymał się od głosu Andrzej Tobolski.

 43. Szpitalówa

  Za budowaniem bloków na „szpitalówie” byli: Teresa Dzienis, Zdzisław Janczuk, Marian Mioduszewski, Janina Pietrewicz, Zofia Syperek, Monika Wałejko, Józef Wawrzyn, Marek Zajączkowski.
  Przeciw byli Wioletta Anuszkiewicz, Zbigniew Mieruński, Marian Chmielewski, Zbigniew Makarewicz, Andrzej Tobolski.
  Wstrzymał się od głosu Wojciech Hołdyński.

 44. Kierowca Szkody B

  CUW, radni podjęli decyzję zgodnie z „marzeniem” , niejasnym i refleksyjnym tłumaczneiem Pani sekretarz, a ja zastanawiam się :
  1. Czy zdiagnozowano obecne obciążenie zadaniami, wykonano analizę kosztów i korzyści oraz kalkulacji finansowej opłacalności utworzenia centrum usług wspólnych, odpowiadające realnym potrzebom danego samorządu?
  2. Czy zminimalizowano ryzyko zmiany – w związku z podjęciem decyzji o utworzeniu CUW? Czy zadbano o dobre rozplanowanie działań w procesie wdrażania nowego modelu organizacyjnego?
  3. Czy zabezpieczono nową komórkę w niezbędne wsparcie funkcjonowania centrum usług wspólnych w odpowiedni system informatyczny, spełniający m.in. takie wymogi jak: kompleksowa i automatyczna realizacja zadań CUW, integrację z innymi systemami (samorządu i jednostek obsługiwanych) czy też zapewnienie bezpieczeństwa danych?
  Oglądając radę usłyszałem tylko wielokrotnie podkreslenie, że utowrzenie CUW to odpowiedzialność rady ale jak było widać to fantasmagoria sekretarz i burmistrza jak również pewnie oczko w głowie księgowej, bo docelowo można zrzucić i odciążyć będzie ją od znacznych obowiązków w zakresie planowania budżetu dla podległych jedostek organizacyjnych i odpowiednio dokonać fluktuacji zatrudnionej kadry zgodnie z linią polityczną.
  Rada jednak kolejny raz uczyniła coś bez żadnej głębszej refleksji i analizy tematu w zakresie danych podstawowych: REALNY KOSZT-EFEKT wdrażanego przedsięwzięcia! Gratuluję wyboru!

 45. janusz

  gdzie będzie pracowała od 1 stycznia 2023r. pani Teresa Dzienis ????????

  1. Anna

   Podobno dostała ciekawą propozycję od burmistrza. Pani Dzienis nie przejdzie do CUW, bo wtedy musiałaby zrezygnować z mandatu radnej.

   1. Marlenka

    Zrezygnować z mandatu radnej i uzupełnić wykształcenie.

 46. Lustereczko...

  Wszyscy za przykładem naszego burmistrza powinniśmy się troszczyć o naszych radnych i członków ich rodzin. To nasze lokalne dobro i nasze samodzielne dzieło. To drogocenne i kruche lustro, w którym sami się codziennie oglądamy. Tylko szkoda naszych dzieci.

 47. Sąsiad

  Chciałbym zapytać Burmistrza w sprawie nielegalnie wybudowanego stawu w Jabłońskich, czy płaci należny podatek od. powierzchni stawu? czy jednostka urzędu odpowiedzialna za prawidłowe naliczanie podatków od nieruchomości to sprawdziła ? Podobno burmistrz jest transparentny, o uczciwości nie będę zaczynał.

  1. Mietek

   Chyba we Włostach?

  2. Niemota

   Luto uprzykrza życie wielu ludziom, którzy.otwarcie krytykują jego postępowanie. I na tym skupia się luto, na to idą nasze podatki. Panie Luto proszę powiedzieć, ile kosztuje nas obsługa kancelarii prawnych? Ile kosztuje pańskie amatorstwo?