Pompki rowerowe – ważne akcesorium każdego rowerzysty

pompka rowerowa

Odpowiednie ciśnienie w oponach rowerowych przekłada się na efektywność jazdy, bezpieczeństwo, komfort i wiele innych aspektów. Z tego względu musisz dbać o prawidłowo dobraną ilość powietrza. Pomogą Ci w tym pompki rowerowe. W tekście przedstawimy najpopularniejsze rodzaje tych elementów oraz poradzimy jak skutecznie napompować koło w rowerze.

Pamiętaj, że ciśnienie powinno być dopasowane do stylu jazdy, a także jej formy. Rowery szosowe, które posiadają cienką dętkę, są zwykle napompowane do nawet 8 barów. Muszą mieć twardą oponę, aby utrzymać prawidłowy tor jazdy i ciężar użytkownika. Z kolei jednoślady MTB mają szerokie koło, pompowane do około 3 barów. Ciśnienie rozkłada się na większą powierzchnię i wystarczy do jazdy terenowej.

Dlaczego odpowiednia pompka rowerowa jest tak ważna?

Przede wszystkim musisz zawsze mieć możliwość szybkiego napompowania koła w rowerze. Zbyt niskie ciśnienie uniemożliwia zachowanie prawidłowych właściwości jezdnych i szybko doprowadzi do awarii dętki, a następnie także felgi rowerowej.

Jeżeli jednoślad stoi zbyt długo nieużywany, to powietrze z koła ucieka. W takim przypadku musisz dopompować koło na miejscu, korzystając z własnej pompki. Ta musi pasować do typu jednośladu i zamontowanych w kołach wentyli. Inaczej nie spełni swojej roli.

Jakie są rodzaje pompek rowerowych? Mobilne, stacjonarne itd.

Jeżeli chodzi o rodzaj pompek rowerowych, to można wyróżnić głównie trzy – to pompki stacjonarne, które są duże i nie nadają się do transportu. Najczęściej montowane są w garażach lub trzymane w piwnicach. Ich zaletą jest przede wszystkim ogromna wydajność.

W przypadku braku miejsca do trzymania pompki, możesz postawić na niewielkie egzemplarze mobilne. Te najczęściej przypięte są do rowerów. To niewielkie akcesoria, które ułatwiają dopompowanie koła np. w trasie. Trzeci typ pompki rowerowej to specjalne głowice na naboje CO2. To wybór dla osób, które chcą szybko i precyzyjnie napompować koło. Ich wadą jest na pewno wyższa cena.

Zwróć uwagę na to, że pompki rowerowe mogą mieć gwint na wentyl rowerowy lub samochodowy. Dostępne są również egzemplarze z wyświetlaczem, wskazujące na zakres ciśnienia w oponie rowerowej.

Jak skutecznie napompować koło rowerowe?

Przed przystąpieniem do pompowania koła ustaw stabilnie rower. Nie może on się przewrócić w trakcie uzupełniania powietrza, bo może to grozić uszkodzeniem wentyla. Jeżeli masz wentyle rowerowe, wykręć nakładkę i zamontuj pompkę. Dopiero wtedy wtłaczaj powietrze. Nakrętkę kręć delikatnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Łatwiej jest uzupełnić powietrzę w rowerach z wentylem samochodowym. Tutaj powinieneś odkręcić osłonkę, włożyć w wentyl końcówkę od pompki i zacisnąć zatrzask. Teraz możesz zabrać się za pompowanie.

Na koniec złóż dokładnie wszystkie elementy wentyla i gotowe. Znów możesz ruszyć w dalszą drogę!

Sprawdź pełną ofertę akcesoriów rowerowych w sklepie FabrykaRowerow.com


Porady

Powiązane artykuły