Jak odpowiednio dbać o cerę naczynkową?

młoda kobieta w białym dresie

Cera naczynkowa to problem nie tylko natury kosmetycznej, ale również medycznej. Rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy i zmiany rumieniowe są typowe dla tego typu cery i dotyczą głównie kobiet o jasnej karnacji, między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Przypadłość ta może dotykać również dzieci oraz mężczyzn. Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest charakterystyka cery naczynkowej, jakie są przyczyny jej posiadania oraz jak ją prawidłowo pielęgnować.

Charakterystyka cery naczynkowej

Cera naczynkowa bez dwóch zdań jest bardzo trudna w pielęgnacji. Jest to spowodowane tym, że jest ona bardzo wrażliwa, delikatna oraz podatna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Cera naczynkowa charakteryzuje się rumieńcami i zaczerwieniami na twarzy, które są spowodowane pękaniem naczyń krwionośnych. Wiadomo, że każda twarz rumieni się w przypadku zimna lub gorąca. Jednak w przypadku cery naczynkowej utrzymywanie się rumieńców trwa znacznie dłużej. Czasami również zdarza się też tak, że naczynia krwionośne nie obkurczają się i pozostają widoczne na skórze w postaci tzw. pajączków, czyli drobnych, czerwonych niteczek w okolicach nosa i policzków. Osoby z cerą naczynkową często skarżą się na intensywną reakcję na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne takie jak nagłe zmiany temperatury, silne emocje i stres lub zaburzenia hormonalne. Bardzo dużo osób posiadających cerę naczynkową ma wysuszoną skórę. Warto wiedzieć, że tak zwane „pajączki” mogą pojawić się nie tylko w obrębie twarzy. Osoby posiadającą skórę wrażliwą zmagają się z zaczerwieniami także w innych miejscach ciała na przykład: w okolicy szyi czy dekoltu, czy pajączki na nogach.

Jakie są przyczyny cery naczynkowej?

U większości osób skóra naczynkowa jest uwarunkowana genetycznie, nie tworzy natomiast odrębnej jednostki chorobowej. Tak więc jest ona jedynie uciążliwą przypadłością. Jeżeli tata czy babcia ma cerę naczynkową to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że również będziemy mieli ten sam typ skóry. Zaczerwienienia na twarzy pojawiają się także pod wpływem zaburzeń hormonalnych na przykład: w okresie ciąży lub laktacji. Kolejnym powodem pojawienia się zaczerwienień jest nieodpowiednia pielęgnacja twarzy na przykład: używanie kosmetyków dostosowanych do innego typu cery. Ostatnią przyczyną pojawiających się zaczerwienień jest stosowanie złej diety na przykład: jedzenie ostrych przypraw oraz częste picie kawy.

Jak pielęgnować cerę naczynkową?

Cera naczynkowa, jak już wcześniej wspominaliśmy jest bardzo wrażliwym typem cery oraz wymaga systematycznej pielęgnacji. Zaniedbanie tej kwestii może skutkować powstaniem patologicznych zmian skórnych. Może to być trwałe rozszerzenie naczyń włosowatych splotu brodawkowego. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pielęgnacji skóry naczynkowej powinno się skonsultować to z kosmetologiem lub dermatologiem. Wspomnieni specjaliści z pewnością pomogą nam ustalić, jakie czynniki są odpowiedzialne za zaczerwienioną skórę oraz pękanie naczynek. Co więcej dermatolog lub kosmetolog dokładnie wytłumaczą nam, jak możemy zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować te zmiany. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie: slimlife.pl/category/uroda/

Osobą, które mają cerę o naczynkową zaleca się stosowanie produktów kosmetycznych, które zawierają takie składniki jak: witamina K, która przyczynia się do wzmocnienia ścianek naczyń krwionośnych, przez co skóra odzyskuje naturalny koloryt. Drugim składnikiem wartym uwagi jest witamina C, czyli kwas askorbinowy, który pomaga we wzmocnieniu ścianek naczyń krwionośnych i działa przeciwutleniająco. Warto wiedzieć, że niedobór witaminy C powoduje utratę jędrności skóry.

W skład kosmetyków dla osób, które mają cerę naczynkową powinny wchodzić wyciągi ze składników naturalnych na przykład wyciąg z kasztanowca, mięty lub miłorzębu japońskiego. Są to składniki, które od wielu lat cenione są za swój wpływ na wzmocnienie naczyń krwionośnych i redukcję zaczerwienień. Koniecznie należy pamiętać, że cera naczynkowa musi być odpowiednio chroniona przed promieniowaniem słonecznym – przez cały rok warto korzystać z lekkich kremów z filtrem. Teraz już wiesz czym jest cera naczynkowa, jakie są jej przyczyny oraz jak odpowiednią ją pielęgnować.


Porady

Powiązane artykuły