Banie Mazurskie. Narodowe Czytanie 2022

W dzisiejsze przedpołudnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich odbyła się 11. edycja Narodowego Czytania.

 

 

W Narodowym Czytaniu wzięli udział sekretarz Gminy – Barbara Woźniak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Promocji – Beata Budzińska, emerytowana nauczycielka – Teresa Kapuśniak i proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej – ks. Jarosław Buchowiecki. Zaproszeni goście przeczytali ballady autorstwa Adama Mickiewicza: „Rybka”, „Świteź” „Pani Twardowska” i „Powrót taty”.

Przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy zawarte w liście:

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.

GOKiP w Baniach Mazurskich

 

Powiązane artykuły