Banie Mazurskie. Dożynki Gminne 2022 – czas radości i podziękowań!

Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika, sadownika, ogrodnika, pszczelarza oraz stanowią wyraz wdzięczności za ich codzienne zmagania. Dożynkowe święto, to również czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud.

 

 

 

W sobotę 10 września odbyły się Dożynki Gminy Banie Mazurskie, które rozpoczęły się od Mszy Świętej Dziękczynnej odprawianej przez ks. Jarosława Buchowieckiego i o. Pawła Starucha w Kościele Rzymskokatolickim św. Antoniego Padewskiego w Baniach Mazurskich. Po Mszy Św. nastąpił przemarsz barwnego korowodu dożynkowego na miejsce uroczystości -stadion gminny, gdzie odbyły się dalsze obchody Święta Plonów.

Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał wójt Gminy Łukasz Kuliś, przyjmując z rąk starostów dożynkowych – pani Anny Paszko i pana Piotra Seredy oraz poszczególnych delegacji ze wszystkich kościołów w gminie, chleby dożynkowe– owoce ziemi i pracy ludzkich rąk.

Chleb to szczególny symbol – urodzaju i dostatku, wdzięczności i szacunku dla drugiego człowieka. Szacunku dla rolnika i jego ciężkiej pracy, która w obliczu kaprysów pogody zasługuje na szczególną wdzięczność. Po oficjalnych przemówieniach, nastąpiło tradycyjne podzielenie i rozdanie chleba wśród uczestników uroczystości. Artystyczną część zainaugurowały występy zespołów: „Polne Maki” z Dołubowa, który po raz kolejny zaszczycił nas swoją obecnością, wykonując przepiękny obrzęd dożynkowy, „Oleckie Echo” z Olecka, „Tęcza” z Klubu Seniora we Wróblu, „Lisiacy” z GOKiP Banie Mazurskie, „Kaprys” z Wilkas, „Wojecieszanie” z Bartoszyc, Milena Kisyk, Gabriela Typyło i Jura Muzyczenko z Bań Mazurskich, Aurelia Wałejko z Boćwinki, Igor Gajdasz i Jakub Kokocha z Węgorzewa. Wieczorną część koncertową licznie przybyłym uczestnikom, zapewniły zespoły: Bibi & Dżeremi i MR SEBII przekazując ze sceny niesamowitą energię. Zabawie nie było końca. Po koncertach uczestnicy nadal doskonale bawili się, tym razem przy muzyce zespołu InPuls.

Oczywiście świętowanie w naszej gminie nie mogłoby się odbyć bez dodatkowych atrakcji, czyli konkursów dożynkowych:

  1. Na najładniejszy wieniec dożynkowy – I miejsce zajął wieniec z Klubu Seniora we Wróblu, który 18 września pojedzie na Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie, by tam reprezentować Gminę Banie Mazurskie, II miejsce – Banie Mazurskie, III miejsce – Grodzisko, IV miejsce – Rogale, V miejsce – Lisy.
  2. Na najładniejsze stoisko sołeckie – I miejsce Dąbrówka Polska, II miejsce – Miczuły, III miejsce – Lisy, IV miejsce – Rogale, V miejsce – Grodzisko.
  3. Na tradycyjny chleb wiejski – I miejsce – Rogale, II miejsce – Miczuły, III miejsce – Banie Mazurskie, IV miejsce – Grodzisko, V miejsce Wróbel, VI miejsce – Lisy.

Ogłoszono również zwycięzców konkursu na najładniejszą posesję w Gminie Banie Mazurskie 2022 roku, który trwał od kwietnia do końca sierpnia br.

Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców: I miejsce zajęli Eugenia i Władysław Dudzińscy, II miejsce – Rafał Sztabiński, III miejsce – Anetta Szumańska, IV miejsce – Łucja Ługin, V miejsce – Anna i Krzysztof Anzulewiczowie. W konkursie dla najmłodszych ogrodników „Mały ogród – wielka sprawa”- I miejsce zajęła Zuzanna Radziszewska.

W trakcie dożynkowej zabawy, oprócz przepięknych występów artystycznych i konkursów dożynkowych, bardzo wiele radości i uśmiechu wywołały konkurencje dożynkowe, przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Promocji, a prowadzone przez Jacka Rakowskiego. Nie zabrakło również wspaniałych atrakcji dla dzieci, zapewnionych przez pracowników Banku Spółdzielczego z Bań Mazurskich, Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Ziemi Węgorzewskiej – Wendrusz, OSiR z Gołdapi, animatorów z PARTY TIME, firmę Snajper z Ełku, Komendę Powiatową Policji z Gołdapi, WOT z Giżycka, „Gotowanie na polanie” z kucharzem Maciejem Maciejewskim z Olsztyna oraz Firmę Fricke maszyny rolnicze i Izbę Rolniczą w Olecku.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły organizację tegorocznych dożynek! Bez Was ta impreza nie miałaby tak pięknej i bogatej oprawy.

Dziękujemy:

– rolnikom, pszczelarzom oraz wszystkim tym którzy produkują żywność w naszej gminie;

– księżom – Jarosławowi Buchowieckiemu i o. Pawłowi Straruchowi za piękne przygotowanie uroczystej mszy dożynkowej, ks. Andrzejowi Domańskiemu za pomoc na każdym etapie przygotowań dożynkowych;

– starostom dożynek: Annie Paszko i Piotrowi Sereda oraz delegacjom ze wszystkich kościołów, za pełnienie ważnej funkcji podczas Święta Plonów;

– delegacjom poszczególnych sołectw za udział w ceremonii dożynkowej, przygotowanie wspaniałych wieńców i chlebów;

– sołectwom za trud pracy, jaką włożyli w przygotowanie stoisk sołeckich i ogromne zaangażowanie we wspólne tworzenie Dożynek Gminnych;

– wójtowi oraz pracownikom Urzędu Gminy za zaangażowanie w organizację Święta Plonów;

– wszystkim artystom, którzy pięknymi występami uświetnili tegoroczne Dożynki;

– Stanisławowi Luty za wspaniałe poprowadzenie całej imprezy;

– druhom OSP Grodzisko za pomoc i ogromne zaangażowanie w działania na każdym etapie organizacji Dożynek;

– służbom mundurowym za włączenie się i współtworzenie tegorocznego Święta Plonów;

– NIEZASTĄPIONEJ EKIPIE PRACOWNIKÓW GOKiP, ZA TRUD I OGROM CIĘŻKIEJ PRACY, WŁOŻONEJ W PRZYGOTOWANIE UROCZYSTOŚCI, DZIĘKI KTÓREJ POWYŻSZA IMPREZA ODBYŁA SIĘ W TAK NIEZWYKŁEJ OPRAWIE.

 

Wielki ukłon i ogromne podziękowania kierujemy do sponsorów i darczyńców, którzy wsparli finansowo i rzeczowo uroczystość dożynkową. Państwa pomoc była dla nas kluczowa. Dziękujemy za okazaną życzliwość. Są to:

Bank Spółdzielczy w Węgorzewie;

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olecku;

Zarząd Wojskowego Koła Łowieckiego „Żbik” w Węgorzewie;

Przedsiębiorstwo Agropasz Irena i Mirosław Domańscy;

Piekarnia Tygrys Alicja i Karol Szablak;

Fricke Maszyny Rolnicze;

Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe 'ROLSTEF’ Kowal Stefan;

Bar Młyn Adam i Beata Bazydło;

LODY TRADYCYJNE – ROGALSKA DANUTA;

„Gastronom” Jerzy Mikuła Kruklanki.

Mamy nadzieję, że tegoroczne Gminne Święto Plonów na długo pozostanie w Waszej pamięci. Dziękujemy wszystkim za udział i za to, że byliście z nami! Dzięki wspólnemu wysiłkowi tegoroczne Dożynki Gminne 2022 stały się wspaniałą okazją do dziękczynienia za cały rok pracy oraz do radosnego świętowania, a liczna obecność mieszkańców gminy i gości nadała sens corocznej organizacji dożynek i wynagrodziła wszelkie trudy i przeciwności. Już dziś zachęcamy do wspólnego tworzenia Dożynek w roku 2023.

GOKiP w Baniach Mazurskich

 

Powiązane artykuły