Podziękowanie

Za nami XI Barwy Kultury Ukraińskiej zorganizowane w sobotę 20 sierpnia 2022 r. na scenie i w kompleksie GOKiP w Baniach Mazurskich. Jak co roku podstawowym celem festiwalu jest promocja i kultywowanie kultury ukraińskiej, a także integracja mieszkańców gminy Banie Mazurskie, w której od 1947 roku zamieszkają Polacy i Ukraińcy.

 

 

 

W tym roku festiwal odbywał się w czasie wojny, w której niezależna i suwerenna Ukraina od blisko 6 miesięcy godnie walczy z rosyjskim okupantem. Festiwal organizowano z myślą o uchodźcach z Ukrainy, którzy przebywają na terenie naszego powiatu i powiatów sąsiedzkich. Organizatorzy chcieli również dać swoje świadectwo i upamiętnić ofiary Akcji „Wisła” a w roku bieżącym mija 75 lat od deportacji mieszkańców narodowości ukraińskiej. Od godz.14 na scenie, przed licznie zebraną publicznością, swój artystyczny kunszt zaprezentowało ponad 60 artystów z 11 zespołów muzycznych i wokalnych. Na scenie wystąpili uciekinierzy z Ukrainy; Marysia Prytuła z Zaporoża, Ewa Rusyn ze Lwowa i Rodyna Muzyczenko z Sarny. Wystąpiły również: młodzieżowy zespół NADIJA z Bań Mazurskich obchodzący jubileusz X lecia działalności artystycznej, „DRUZI”, Dziecięcy Zespół „Zirka”, Zespół „Tęcza”, soliści Amelia Kuształa, Igor Gajdasz i najmłodsza Julia Karp. Po godzinie 19 z koncertem wystąpiły HOYRAKY a festiwal po 22 zakończył koncert zespołu FENIKS, której solistą jest również uciekinierka z Ukrainy.

W trakcie festiwalu swoje stoisko wystawowe mieli uchodźcy z Ukrainy a zainteresowali mogli przystąpić do zorganizowanej zrzutki na zakup samochodu na potrzeby walczących w Ukrainie.

Organizatorami XI Barw Kultury Ukraińskiej byli Związek Ukraińców w Polsce Zarząd Koła w Baniach Mazurskich przy współpracy Gminny Ośrodek Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich. Dziękuję Dyrektor Beacie Budzińskiej za okazaną pomoc w organizacji festiwalu.  W imieniu Zarządu Koła ZUP w Baniach Mazurskich z tego miejsca i za pośrednictwem środków masowego przekazu raz jeszcze dziękuję za wsparcie finansowe władzom Powiatu Gołdapskiego i Gminy Banie Mazurskie, Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Wójtowi Gminy Banie Mazurskie i Staroście Gołdapskiemu dziękuję za objęcie imprezy patronatem honorowym. Dziękuję sponsorom prywatnym za wsparcie finansowe i rzeczowe: IRYD Sp. z o.o. w Gołdapi, Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej, BS w Węgorzewie, Biłas&Synowie z Giżycka, Karol Szablak – Piekarnia Tygrys, Jastrząb BHP – Beata Nazarowicz – Metlerska w Gołdapi, Gastronom Mikuła Sp.j. w Kruklankach, „Panaceum” Kuliś, Groch Kokolus Pielęgniarska Spółka Partnesrska, Miroslaw Pińczak – Gospodarstwo Rolne. Dziękuję Radiu Olsztyn, portalom: goldap.info, goldap.org.pl, Terazgoldap, a także tygodnikowi Nasze Słowo za medialne rozpowszechnienie informacji o XI Barwach Kultury Ukraińskiej.

Jest mi niezmiernie miło podziękować: Wojewodzie Warmińsko Mazurskiemu, Marszałkowi Województwa, Radnym Wojewódzkim, Powiatowym i Gminnym za przyjęcie zaproszenia i udział w naszych uroczystościach. Swoją obecnością daliście wyraz solidarności z walczącym narodem ukraińskim. Daliście również świadectwo, że sprawy mniejszości ukraińskiej nie są wam obojętne. Podziękowania, które złożono organizatorom i rozmowy z państwem utwierdziły mnie i Zarząd Koła w przekonaniu, że to co robimy nie idzie na marne i powinniśmy to kontynuować, licząc na państwa pomoc.

Szczególne podziękowanie składam paniom, które przyczyniły się do tego, że zarówno artyści jak i zaproszeni goście mogli skosztować ukraińskich potraw: pierogi, gołąbki, barszcz, ciasto etc. Pomimo inflacji stoły były „suto” zastawione zaś artyści i goście zachwyceni. Dziękuję osobom przygotowującym scenę i sale na przyjęcie artystów i gości. Panom, którzy rozstawiali a następnie składali namioty, stoły i krzesła jeszcze raz wielki szacunek i podziękowanie.

Z wyrazami szacunku i podziękowaniem

Przewodniczący Zarządu Koła – Eugeniusz Noga

Powiązane artykuły