„Młyn Kulturalny” – warto odwiedzać Budry

Do najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu zaliczyłbym ostatnio otwarcie „Młyna Kulturalnego” w Budrach. Jest to wspólny projekt gminy Budry wraz z Muzeum Zanavykai na Litwie. Budynek został wyremontowany i niektórzy pewnie zadają pytanie – co dalej? I oto w sobotę mieliśmy pierwszą „odpowiedź”.

 

 

 

W sali na parterze, wśród zabytkowych urządzeń młyńskich, urządzono salę do prezentacji – w sobotnie popołudnie miało tam miejsce spotkanie z Agnieszką Żelazko, dziennikarką i pisarką. Prezentowała swoją nową książkę: „Mazursko – miasteczka, porty, jeziora, ludzie”.

Nie jest to typowy przewodnik, tylko książka „z duszą”, osobiste spojrzenie na jeziora, zabytki, ludzi, wsie i miasteczka. Jest między innymi o Obwoźnym Muzeum Bąków, Folwarku Łękuk, klasztorze Wojnowo, Skarbcu Mazurskim. Spotkanie prowadziła Ewa Bakota – m.in. dietetyczka (i psychodietetczyka), redaktorka działu Uroda w miesięczniku „Be Active”.

Ze wspaniałym wykonaniem kilku pieśni ludowych do tych twórczych osobowości dołączyła Aleksandra Turkiewicz, wokalistka jazzowa, kompozytorka, aranżerka, multiinstrumentalistka i autorka tekstów.

„Młyn Kulturalny” udostępnia miejsca wystawom artystycznym. Aktualnie prezentowane jest tu malarstwo. Nie zapomniano o historii zabytku. Można bowiem skorzystać z wiedzy przewodnika, który ze swadą opowiada, również o szczegółach technicznych. Jest w tej dziedzinie autorytetem, ponieważ jako młynarz pracował w tym obiekcie jeszcze przed kilkoma dekadami.

Polecamy zatem Budry, są naprawdę po drodze.

M.S.

 

***

„Niech jedzą ciastka!”

Nie wiadomo czy te słowa przypisywane Marii Antoninie, przyświecały Brunnonowi Pliuqett, potomkowi uchodźców z Francji, którzy musieli uciekać przed prześladowaniami religijnymi aż na gościnne ziemie Prus w XVII w. Tego pewnie nigdy się nie dowiemy. Jednak jesteśmy pewni, iż wspomniany Brunnon Pliuqett w XIX w. w ówczesnych Buddern, buduje wielki 4 kondygnacyjny nowoczesny młyn napędzany wiatrakiem. Wyposażony w najnowocześniejsze maszyny sprowadzane między innymi z Berlina i Wrocławia.

Jego syn Karl, spadkobierca w 1945 roku zostaje rozstrzelany przez Rosjan. W Buderskim młynie jak w soczewce odbija się cała historia tych ziem, więc i PRL odciska na nim swe piętno.

Dzięki staraniom Gminy Budry ta historia ma jednak swoje szczęśliwe zakończenie, dzięki realizacji projektu pt. „W drodze kultury i rzemiosła – Sakiai –Budry”, który realizowany jest w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020. Partnerem projektu jest Muzeum Zanavykai na Litwie.

Z rewitalizacją młyna związanych jest szereg działań, które przez dwuletni okres trwania projektu ożywiły współpracę między rejonami obu partnerów, zarówno między ludźmi jak i instytucjami. Zrealizowano wiele wspólnych przedsięwzięć, których celem była promocja przygranicznych obszarów, z miejscami cennymi dla kultury materialnej, ochrona dziedzictwa kulturowego, oraz rozwój aktywnej turystyki: m.in. warsztaty rzemiosła, wymiana młodzieży, transgraniczne rajdy rowerowe, oznakowanie tras rowerowych z budową miejsc obsługi rowerzystów, opracowanie programów edukacyjnych uwzględniających techniki rzemieślnicze w obu krajach, dzięki którym możliwy będzie transfer dobrych praktyk. Wyznaczona została również wirtualna trasa Budry – Sakiai promująca miejsca godne zobaczenia przez turystów.

W odrestaurowanym budynku swe miejsce znalazł „#Młyn Kulturalny” łączący w sobie funkcje muzealne oraz twórcze. Odbywać się tam będą warsztaty rzemieślnicze. W sfinansowanych z projektu pomieszczeniach mieszczą się pracownie: pieczenia chleba oraz ceramiczna. Znalazła się też przestrzeń na czasowe ekspozycje, koncerty, przedstawienia teatralne czy konferencje.

Na szczególna uwagę zasługuje zaangażowanie Gminy, która zdecydowała podczas etapu opracowania koncepcji oraz remontu, zachować całą zabytkową substancję budowli. Włodarze gminy mieli na tym polu pełną dowolność, gdyż obiekt nie jest objęty ochrona konserwatorską wiec możliwe było każde komercyjne rozwiązanie. Jednak postanowiono uratować zabytek i postawić na dziedzictwo i kulturę!

Całą niezwykle ciekawą historię młyna, wszystkie oryginalne maszyny w idealnym stanie, będzie można poznać 7 sierpnia 2022 podczas uroczystego otwarcia młyna. W trakcie imprezy przewidziano warsztaty rzemieślnicze dla uczestników oraz prezentacje specjałów lokalnej kuchni

Wydarzenie uświetni Mapping 3D projekcja multimedialna, animacji na budynku Młyna, dająca złudzenie poruszające się elementy architektury, może stworzyć u widza odczucie iluzji. Projektor do mappingu zakupiono również z projektu: „W drodze kultury i rzemiosła – Sakiai –Budry” współfinasowany jest ze środków   Europejskiego Fundusz u Rozwoju Regionalnego    w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020.

Więcej na stronie: https://mlyn.budry.pl/wirtualny-spacer/

 

 

Powiązane artykuły