Jak zabrać się za… uprawę kapusty

pole kapusty

Bogactwo witamin A, B, E i K oraz kwasu foliowego to cechy charakterystyczne tego uwielbianego w Polsce warzywa, jakim jest kapusta. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że jeden ze związków zawartych w kapuście, jakim jest rutyna, ma działanie antynowotworowe. Po sobotniej nocy działa zbawiennie na kaca, a po mocnym treningu łagodzi bóle stawów. Warto jeść ją regularnie, a co za tym idzie posadzić ją we własnym ogródku i zbierać swoje plony regularnie.

Uprawa kapusty – wysiewanie nasion

Nasiona tych warzyw najlepiej wysiewać pod koniec stycznia i w pierwszej połowie lutego. W tym czasie muszą one przez 7-8 tygodni przebywać pod przykryciem lub w szklarni, by pod koniec marca lub w połowie kwietnia przesadzić je do ziemi.

Jaki klimat sprzyja uprawie kapusty?

Warzywa kapustne bardzo lubią ekspozycję na promienie słoneczne. Przez brak światła może okazać się, że zebrane plony nie są zdatne do spożycia. Najlepiej rośnie w temperaturze od 15 do 20 stopni Celsjusza. Jeśli jest zimniej niż 5 stopni i cieplej niż 35, kapusta przestaje rosnąć.

Podlewanie kapusty

Kapusty bardzo nie lubią rosnąć na przesuszonym podłożu, dlatego jeśli decydujesz się na ich uprawę, musisz również pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Właśnie dlatego dobrze jest postawić nie tylko na ręczne nawadnianie, ale również na posadzenie kapust na terenie, gdzie sumy rocznych opadów są duże i wynoszą więcej niż 600 mm rocznie.

Jaka gleba jest najlepsza pod uprawę kapusty

Gleba piaszczysto-gliniana, czarnoziem, gleba bielicowa lub mady to najlepszy wybór, jeśli chodzi o rodzaj gleby pod uprawę warzyw kapustnych. Cenią one sobie jak widać dobrą jakość podłoża. Dlatego właśnie nie może w nim zabraknąć również dużej ilości próchnicy. Dobrze rosną na glebach wilgotnych i żyznych. Jeśli chodzi o uprawę kapust późnych i średnio późnych, można zdecydować się na ich uprawę także na ziemiach torfowych. Odpowiednie ph gleby wynosi od 6,5 do 7,3 dla gleb mineralnych oraz od 6,0 do 6,5 dla gleb torfowych.


Porady

Powiązane artykuły