Gołdapscy policjanci zadbają o bezpieczny powrót do szkoły

Z dniem powrotu dzieci i młodzieży do szkół rozpoczynają się ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą: „Bezpieczna droga do szkoły”. Ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonie szkół i placówek oświatowo-wychowawczych w początkowym okresie nauki.

 

 

Do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego przygotowywali się nie tylko uczniowie, ale również policjanci. W ostatnich tygodniach wakacji mundurowi sprawdzali stan oznakowania dróg i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. W pierwszych dniach września policyjne patrole będą pełnić służbę w rejonach szkół oraz zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego. Kierujący pojazdami w rejonach placówek oświatowych powinni zachować szczególną ostrożność. Wszyscy powinni mieć na uwadze, że po wakacjach dzieci mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Dodatkowo, w ramach działań pn. „Bezpieczna droga do szkoły” policjanci biorą udział w spotkaniach z rodzicami, nauczycielami i dziećmi podczas lekcji, długich przerw, wycieczek szkolnych, czy spotkań w placówce Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi czy Posterunku Policji w Dubeninkach.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Według prawa dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie od strony jezdni.

KPP Gołdap

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły