Czym jest terminal POS?

młoda dziewczyna płaci kartą w restauracji

W obecnych czasach transakcje bezgotówkowe są coraz popularniejsze. Wymogi prawne wymagają, by większość sklepów, jak również firm usługowych udostępniały swoim klientom możliwość płacenia za towary czy usługi bez użycia gotówki. Jednym ze sposobów na to, by móc je zagwarantować jest terminal POS. Co kryje się pod tym skrótem? Jakie zalety ma terminal POS? Gdzie się sprawdzi? Przekonajmy się.

Terminal POS, a tak naprawdę terminal point of sale, bo tak należy rozwijać ten skrót. To niewielkie urządzenie, które umożliwia przeprowadzanie transakcji pomiędzy sprzedawcą a klientem. Jeszcze kilka lat temu oznaczało to przede wszystkim płatności tradycyjnymi kartami, które należało “przeciągnąć” przez paski magnetyczne. Obecnie dobre terminale płatnicze POS pozwalają na dokonywanie płatności tradycyjnymi kartami, kartami zbliżeniowymi a także telefonami czy smartwatchami. Dzięki temu klienci mają szeroki wybór sposobów płatności.

Rodzaje terminali POS

Jeszcze kilkanaście lat temu urządzenia te były dość pokaźnymi, na stałe połączonymi z systemem kasowym sprzętami, które umożliwiały płatność tylko tam, gdzie znajdowała się kasa fiskalna. Obecnie poza stacjonarnymi terminalami POS w ofercie firm produkujących te urządzenia znajdziemy również terminale przenośne, które mają sporo zalet. Są niewielkie, możemy z nimi przemieszczać się nie tylko po sali sprzedaży, ale również zabierać je na wyjazdy np. prowadząc sprzedaż na straganach czy jarmarkach lub świadcząc usługi w domu klienta. Nowością jest również możliwość wykorzystania własnego telefonu z systemem Android w roli terminala płatniczego. Wszystko to sprawia, że płatność kartą jest obecnie prostsza niż kiedykolwiek.

Zalety terminali POS

Terminale POS są urządzeniami, które posiadają wiele zalet. Przede wszystkim wyróżniają się prostą i intuicyjną obsługą. Pozytywnie wpływają również na czas dokonywania transakcji oraz pozwalają uniknąć trudnych sytuacji związanych np. z brakiem gotówki do wydania reszty. Są również całkowicie bezpieczne – zarówno dla klienta, jak i sprzedawcy. Dane przesyłane z karty bankowej lub telefonu są szyfrowane, kwota zostaje przekazana na specjalne konto powiązane z terminalem zaś klient może otrzymać potwierdzenie dokonania transakcji zarówno w formie wydruku, jak i elektronicznej (np. SMS).

Gdzie terminal POS może zdać egzamin?

Terminal POS to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku wielu firm. Pierwszym i oczywiście trafnym skojarzeniem są sklepy – od dużych supermarketów do sklepików osiedlowych. Niemniej jednak obecnie terminale POS wykorzystywane są również w gastronomii, lokalach usługowych, taksówkach oraz wielu innych miejscach. Słowem, mogą być doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie klienci płacą za towary lub usługi.

Podsumowując, terminal POS to nic innego jak urządzenie, które umożliwia nam dokonywanie i przyjmowanie płatności bezgotówkowych przekazywanych za pomocą kart, telefonu czy smartwatcha. W dzisiejszych czasach jest to sprzęt, który stanowić powinien podstawowe wyposażenie każdego sklepu czy punktu usługowego.

 

 


Porady

Powiązane artykuły