Jakie są najlepsze zabawki dla niemowląt?

Na rynku dostępne jest bardzo wiele różnych zabawek dla dzieci w każdym wieku. Wybierając prezenty dla niemowląt, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Zabawka powinna być dobrana do wieku, a także do umiejętność malucha. Dzięki temu nie tylko zapewnia dobrą zabawę, ale także przyczynia się do rozwijania różnych umiejętności.

Jakie zabawki sprawdzą się najlepiej dla niemowlaków?

Zabawki dla niemowląt przede wszystkim mają pomóc w rozwoju wielu kluczowych umiejętności. Dlatego powinno się zwracać uwagę nie tylko na ich atrakcyjne cechy, ale przede wszystkim na ich praktyczne zastosowanie. Akcesoria dla niemowląt powinny oddziaływać na zmysły słuchu, wzroku, dotyku czy na koordynację ruchową.

Pierwsze miesiące życia

Maluszek mający miesiąc nie widzi zbyt wiele. Tak naprawdę dostrzega on jedynie te przedmioty, który są mniej więcej w odległości 30 cm od jego główki. Rozróżnia tylko najbardziej kontrastowe barwy np. czarną, czerwoną i białą. Na tym etapie rozwoju wystarczy np. karuzela nad łóżeczkiem czy miękka książeczka w dwóch kolorach. Klocki czy grzechotki na tym są całkowicie zbędne.

Trzy miesiące

Maluch, który skończył trzy miesiące, jest bardziej aktywny, częściej się uśmiecha i może się dłużej interesować poszczególnymi zabawkami. Dziecko w tym wieku, też bardziej świadomie zaczyna badać otoczenie, przygląda się poszczególnym przedmiotom, dotyka je i wkłada do buzi. Dlatego dobrym wyborem może być grzechotka, która wydaje delikatne dźwięki, gryzaczek, zabawki, które posiadają specjalne, plastikowe lusterka, w których maluch może się przeglądać czy niewielkie maskotki. Na tym etapie nie występuje rozróżnienie na płeć.

Zabawki edukacyjne

Dla maluchów, które ukończyły czwarty miesiąc, świetnie sprawdzą się najprostsze zabawki edukacyjne. Jedną z lepszych propozycji jest tzw. mata edukacyjna. Produkt ten jest dostępny w wielu wersjach. Matę wystarczy tylko ułożyć na ziemi i położyć na niej dziecko. Może ono swobodnie brać do rączek poszczególne przedmioty, bawić się nimi, ćwiczyć, przewracać się z pleców na brzuszek itd. Jest to bardzo ważne dla stymulacji rozwoju malucha, który po osiągnięciu około 6 miesiącu zaczyna samodzielnie pełzać.

Idealne zabawki na prezent dla niemowlaka

Warto przede wszystkim mieć na uwadze, żeby zabawki dla niemowlaka były jak najlepiej wykonane. Tylko produkty z najlepszych jakościowo materiałów mogą zapewnić bezpieczeństwo i dobrą zabawę.

Zabawki dla chłopca to np. proste samochodziki, klocki czy np. pluszaki przedstawiające bohaterów z bajek. Natomiast zabawki dla dziewczynki to różne koniki, szmaciane lalki czy grające zaczepki nad łóżeczko. Oczywiście zabawki dla chłopców i dziewczynek różnią się także kolorystycznie.

Dzieci, które osiągają około 10-12 miesięcy przede wszystkim ucieszą się z różnego typu pluszaków. Warto postawić na modele, które posiadają poszczególne elementy wykonane z różnych materiałów. Zabawki sensoryczne mają bardzo dobry wpływ na rozwój malucha i dobrze zwracają jego uwagę.

Wybierając zabawki dla niemowlaka, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich wartość edukacyjną i rozwojową. Poszczególne akcesoria powinny być dopasowane do wieku malucha i wykonane z bezpiecznych materiałów. Warto także zwrócić uwagę na łatwość czyszczenia poszczególnych elementów.


Porady

Powiązane artykuły