Czym jest zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to bardzo popularne schorzenie narządu wzroku. Powszechnie określane również jako „choroba czerwonych oczu”. Nie należy jednak lekceważyć problemu, ponieważ nieleczone może prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

 

 

Jakie są przyczyny zapalenia spojówek?

Należy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje zapalenia spojówek:

1. Zapalenie spojówek wywołane przez infekcję wirusową lub bakteryjną. Inaczej tego typu zapalenie nazywa się infekcyjnym. Zdarza się również, że ta dolegliwość towarzyszy ogólnoustrojowej infekcji, np. przeziębieniu, grypie itd.

2.  Zapalenie spojówek o charakterze nieinfekcyjnym, czyli niewywołane wskazanymi powyżej przyczynami. Do tego typu bardzo często zaliczają się zapalenia alergiczne, które zostały wywołane przez reakcję alergiczną np. na pyłki lub drobinki kurzu. Zapalenia o podłożu alergicznym często mają charakter sezonowy, czyli występuje w okresie alergii lub mogą mieć tzw. charakter ostry, czyli pojawiający się nagle w momencie kontaktu z alergenem.

 

Jakie są najczęstsze objawy zapalenia spojówek?

Nie bez powodu zapalenie spojówek określa się potocznie „chorobą czerwonych oczu”. Już sam wygląd zaczerwienionych oczu nie jest dobrym znakiem, a jeśli do tego dochodzą łzawienie i świąd, to należy się tym zaniepokoić. U każdego objawy są inne i różnią się stopniem ich nasilenia. Czasem zaczerwienieniu towarzyszą również uczucie obrzmienia

i światłowstręt. Kolejnym objawem może być produkcja wodnistej i lepkiej wydzieliny. Osoby dotknięte tą dolegliwością, często skarżą się na uczucie kłucia w oku lub opisują dyskomfort jako wrażenie obecności piasku pod powiekami.

 

Czy zapalenie spojówek należy leczyć?

Ta dolegliwość zdecydowanie pogarsza komfort widzenia, ale nie należy jej lekceważyć wyłącznie z tego powodu. Nieleczone zapalenie spojówek może prowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, więc lepiej zaleczyć je w zalążku. Jeśli zatem zauważysz u siebie któreś z wymienionych objawów lub kilka z nich, to niezwłocznie zgłoś się do specjalisty. Wizytę możesz łatwo i szybko zarezerwować na stronie: acuvue.pl. Konsultacja u specjalisty z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości i uzyskasz fachowe informacje dotyczące dalszego sposobu leczenia.

 

Jak zapobiegać zapaleniu spojówek?

Ten problem może się powtarzać, więc podstawą jest stosowanie najważniejszych zasad higieny. W szczególności jest to ważne w przypadku stosowania soczewek. Warto też wiedzieć, że „choroba czerwonych oczu” jest zaraźliwa. Oto kilka rad:

●   Należy pamiętać o częstym myciu rąk i unikaniu pocierania oczu. W przypadku świądu drapanie może jedynie pogorszyć problem.

●   Niepokojące objawy zawsze warto skonsultować. Na pewno należy unikać samodzielnego szukania rozwiązań.

●   Dbałość o higienę polega również na zbudowaniu odpowiednich nawyków. Wśród nich warto pamiętać o tym, żeby nie pożyczać od nikogo kosmetyków do oczu i nie używać tych samych płatków do demakijażu.

Stosowanie się do powyższych zaleceń na pewno zmniejszy ryzyko wystąpienia takich samych lub podobnych problemów w przyszłości.


Aktualności

Powiązane artykuły