Piątoklasiści z SP2 o pieniądzach i czystym Bałtyku

W II semestrze roku szk. 2021/2022 uczniowie klasy 5a ze Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi uczestniczyli w ogólnopolskich programach: „Misja Kieszonkowe” oraz „Filtrujemy dla czystego Bałtyku”.

 

Realizując pierwszy program piątoklasiści zdobywali wiedzę o pieniądzach i wykonywali plakaty stopniowo nanosząc na nie pozyskane informacje. Dużą pomocą były dla nich lekcje on-line, przygotowane przez ekspertów z projektu „Bankowcy dla Edukacji Młodzieży BAKCYL”. Wiedza uczniów stale rosła, a efekty swojej pracy, plakaty, wysłaliśmy na konkurs. Niestety, dzisiaj światem rządzi pieniądz i na temat funkcjonowania całej machiny finansowej trzeba zdobywać wiedzę od najmłodszych lat. Bez finansów nie jest też możliwe działanie na rzecz ekologii, wdrażanie nowych, bezpiecznych dla naszej planety rozwiązań technologicznych.

Uczestnicząc w drugim projekcie uczniowie dowiedzieli się, w jak trudnej sytuacji znajdują się zwierzęta Bałtyku. Wspólnie z rodzicami przygotowali pracę na konkurs pt. „Dla czystego Bałtyku”. Praca została wykonana z butelek plastikowych, a przedstawiała parasol ochronny, który musimy wszyscy roztoczyć nad Morzem Bałtyckim. Na ten parasol powinny składać się nasze zachowania: segregowanie śmieci, naprawianie rzeczy, a nie ich wyrzucanie, pozostawianie czystych plaż, używanie filtrów do wody zamiast kupowania wody w plastikowych butelkach, ograniczenie używania plastiku, wielorazowe torby na zakupy. Każdy z nas powinien zacząć to robić już u siebie w domu i najbliższym otoczeniu. Wody z naszego terenu niesione przez rzeki, np. Gołdapę, poprzez Węgorapę, a następnie Pregołę wpadają do Bałtyku. Co tam dostanie się oprócz wody, zależy również od nas.

Dziękuję dzieciom z 5a za aktywną postawę, a ich rodzicom za pomoc w przygotowaniu pracy konkursowej i wspieranie nas w działaniach.

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska


Aktualności

Powiązane artykuły