Jak wybrać odpowiednią taryfę prądu?

Wybór odpowiedniej taryfy pozwoli Ci na optymalizację kosztów opłat za energię elektryczną. Dziś usługodawcy oferują wiele rozwiązań, a decyzja nie zawsze jest łatwa. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, aby jak najwięcej zaoszczędzić.

 

 

 

Czym jest taryfa prądu?

Taryfa prądu to szczegółowy plan, według którego dostawca będzie rozliczał Cię za zużycie energii elektrycznej. Dzięki niemu możesz łatwo kontrolować koszty i będziesz wiedzieć, ile zapłacisz za kilowatogodzinę w określonym momencie doby. W Polsce istnieje kilka taryf prądu i przypisane są do określonych odbiorców.

Optymalnym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych jest taryfa G (np. taryfa G11). Natomiast taryfa A, B i C sprawdzi się w przedsiębiorstwach zasilanych z cieci. Z kolei taryfa R stosowana jest u odbiorców, którzy nie dysponują typowymi układami pomiarowo-rozliczeniowymi (np. u organizatorów imprez kulturalnych).

 

Taryfa dla gospodarstw domowych

Dziś nie każdy zdaje sobie sprawę, z jakiej taryfy korzysta. Tymczasem sposób naliczania rachunków przez zakład energetyczny ma bardzo istotne znaczenie dla domowego budżetu. Natomiast wybór odpowiedniego rozwiązania pozwoli generować wiele oszczędności. Zwróć uwagę, że taryfa G dzieli się na kilka wariantów, a każdy z nich oferuje inne rozwiązania. Kluczowym aspektem będzie porównanie każdej z opcji, aby móc podjąć rozsądną decyzję.

Jakie warianty wyróżniamy? To taryfa G11, G12, G12W, G11P (lub G11E), G13 oraz G12as. Pierwsze rozwiązanie stanowi taryfa, która charakteryzuje się jedną stawką za kilowatogodzinę. Nic więc dziwnego, że dziś wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Przy taryfie G12 wysokość stawki zależy od czasu, w którym pobierana jest energia. To propozycje dla gospodarstw, w których częściej korzysta się z energii w tańszych godzinach.

Taryfa G12W również obejmuje rozliczenie godzinowe, jednak przy jej wyborze za energię taniej zapłacisz w weekendy. Z kolei w przypadku taryfy G13 doba dzieli się na trzy części, a każda z nich charakteryzuje się określoną stawką za kilowatogodzinę. Taryfa G11P lub G11E to rozwiązanie przedpłatowe. Z kolei taryfa G11as przeznaczona jest dla odbiorców, którzy do ogrzewania wykorzystują energię elektryczną.

 

Jak wybrać idealne rozwiązanie?

Przy wyborze taryfy zastanów się nad profilem zużycia energii w Twoim gospodarstwie domowym. Dla wielu osób doskonałym rozwiązaniem będzie taryfa G11. Jeżeli domownicy zużywają więcej energii w godzinach szczytowych, a jednocześnie często wyjeżdżacie na weekendy i korzystacie z przeróżnych urządzeń elektrycznych, trudno o lepszą propozycję. Warto zaznaczyć, że cena za kilowatogodzinę będzie niższa niż wartość szczytowa przy planie dwutaryfowym.

Do popularnych rozwiązań należy również taryfa G12. Stanowi świetną opcję dla gospodarstw, w których domownicy rano wychodzą do szkoły lub pracy, a wiele energii elektrycznej zużywają wieczorami i najczęściej w weekendy spędzają czas w czterech kątach. Warto jednak dokładnie przeanalizować każdy plan.

 

 

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły