Uczniowie z Boćwinki poznają Trójmiasto

Między 4 – 6 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Boćwince uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta. Wyjazd został w części sfinansowany z programu Poznaj Polskę.

 

 

 

Uczniowie mieli okazję zwiedzić zamek w Malborku i dowiedzieć się najciekawszych informacji o jego historii oraz o początkach zakonu krzyżackiego na terenach Polski. Zobaczyli wystawę bursztynów oraz broni. Zwiedzili salę balową, skarbiec oraz komnaty Wielkiego Mistrza. Dowiedzieli się nawet jak ogrzewane były ogromne sale balowe w zamku. To była naprawdę wspaniała lekcja pełna informacji, których nie znajdziemy w szkolnych podręcznikach. Następnie czekała nas lekcja geografii i biologii podczas odwiedzin w gdańskim ZOO. Z ogromnym zafascynowaniem uczniowie poznawani nowe gatunki zwierząt, odkrywali skąd pochodzą i w jakim naturalnym środowisku żyją. Mieli okazję zobaczyć słonie, tygrysy, żyrafy, zebry, hipopotamy, lwy i mnóstwo innych egzotycznych zwierząt.

Oprócz zwierząt w ZOO uczniowie poznali również zwierzęta żyjące w morzach i oceanach całego świata, bo nie mogliśmy ominąć gdyńskiego akwarium. Z ogromnym przejęciem dzieci obserwowały płaszczki, węgorze elektryczne czy meduzy. Znalazły również odpowiedź, na najczęściej pojawiające się pytanie tego dnia: „Gdzie jest NEMO?”. Po wizycie w akwarium zwiedziliśmy Skwer Kościuszki oraz Dar Pomorza. Tu kolejna lekcja historii o trzymasztowym żaglowcu, który dzięki mieszkańcom pomorza został zakupiony dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Zacumowany jako statek – muzeum w pełnej okazałości pokazuje codzienność żeglarzy na morzu. Kolejnym punktem wycieczki było molo w Sopocie i poszukiwanie bursztynów na plaży.

Nie zabrakło również symbolu wybuchu II wojny światowej – Westerplatte, gdzie 1 września 1939 r. o godz. 4:45 nad ranem niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” otworzył ogień skierowany na polską placówkę. Obrona Westerplatte trwała 7 dni. Była to pierwsza bitwa II wojny światowej. W trakcie tych walk garnizon walczył samotnie i w okrążeniu wobec przeważających sił wroga. W obliczu konfliktu za naszą wschodnią granicą Westerplatte zrobiło naprawdę ogromne wrażenie na uczniach.

Ostatniego dnia wycieczki zwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Gdańsku, gdzie mieliśmy okazję podziwiać Sąd Ostateczny – tryptyk niderlandzkiego malarza Hansa Memlinga. Do dzisiaj zachwyca on intensywnością barw i bogactwem złożonych treści. Otwarty tryptyk ukazuje wizję dnia Sądu Ostatecznego opisaną w Apokalipsie św. Jana. Oprócz Muzeum Narodowego uczniowie odwiedzili Archikatedrę Oliwską oraz przepiękne ogrody wokół niej. Ostatnim punktem wycieczki był aquapark w Redzie, gdzie dzieci szalały na zjeżdżalniach wodnych.

Zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach jeszcze długo będą wspominać ten wyjazd.

 


Aktualności

Powiązane artykuły