Szelki dla psa guard – czy na pewno sprawdzą się u każdego psa?

Szelki typu guard są coraz częściej wybierane przez właścicieli psów, wypierając klasyczne szelki typu walk-in, czy obrożę. Nie krępują ruchów, są wygodne i bezpieczne dla kręgosłupa. Wydają się być idealnym rozwiązaniem. Czy warto wybrać je dla swojego pupila?

Szelki typu guard – jak wyglądają

Szelki guard wyróżniają się konstrukcją, która równomiernie rozkłada nacisk – dzięki temu szelki są wygodne i zapewniają psu o wiele większy komfort niż inne rodzaje szelek. Konstrukcja szelek składa się z dwóch obręczy (barkowej i piersiowej) połączonych taśmami na plecach i mostku. W większości modeli szelki dla psa guard mają cztery punkty regulacji, dzięki czemu można je naprawdę dokładnie wyregulować. Co za tym idzie – szelki będą pasować na czworonoga o niemal każdej budowie. Właśnie dzięki temu cieszą się popularnością zarówno wśród opiekunów psów ras małych jak i dużych.

Dla niektórych ras (jack russel terrier, chart. buldog francuski) coraz częściej można znaleźć szelki dla psów o szczególnej budowie. Uwzględniają one niestandardowe wymiary klatki piersiowej , czy długości tułowia (porównując do większości ras psów porównywalnej wielkości). Pies na pewno doceni zmianę na lepsze. Większy komfort na spacerze to zrelaksowany pies, który nareszcie może nacieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

Jak wybrać szelki dla psa

Odpowiednio dobrane szelki dla psa to najbezpieczniejszy sposób na spacer z pupilem. Produkowane w wielu rozmiarach i kolorach, są nie tylko komfortowe dla psa, ale też coraz częściej zachwycają pięknym wzornictwem. Wielu producentów wypuszcza całe serie akcesoriów, możesz więc dobrać pasujące szelki do smyczy. Wybierając najlepszy produkt, pamiętaj jednak, że szelki powinny być przede wszystkim praktyczne – dopiero w drugiej kolejności ładne.

Przede wszystkim – zmierz dokładnie pupila. Duża część producentów podaje rekomendacje rozmiarów dla konkretnej rasy (np. S dla buldoga francuskiego, L dla owczarka niemieckiego), jednak jeżeli chcesz kupić właściwe szelki za pierwszym podejściem – najlepiej po prostu zmierzyć.

Zwróć też uwagę na szerokość taśmy. W wielu przypadkach producent używa coraz grubszych taśm dla kolejnych rozmiarów – w końcu duży pies ważący 40 kg w rozmiarze L będzie o wiele silniejszy niż ważący 10 kg w S. Obręcze muszą być więc stosownie mocniejsze. Taśmy w dobrych szelkach są przy tym miękkie i nie powodują otarć.

Pamiętaj też, że psy niekoniecznie będą specjalnie uważać, by nie pobrudzić nowych szelek. Wybierz model, który możesz prać w pralne, a wytarzanie się psa w błotnej kałuży nie będzie najmniejszym problemem.

Czy szelki guard mają wady?

Szelki guard będą świetnym wyborem w niemal każdej sytuacji. Są jedynie dwie sytuacje, kiedy lepiej zrezygnować z nich na rzecz obroży:

  • kiedy masz bardzo żywiołowego psa i nie możesz go zmierzyć, by wybrać odpowiedni rozmiar
  • kiedy masz bardzo dużego psa (dog niemiecki, bernardyn) – obroża pozwoli Ci lepiej kontrolować psa na spacerze. W tym wypadku bezpieczne spacery są ważniejsze niż jak największy komfort psa.

Porady

Powiązane artykuły