E-recepta przez internet

tabletki

Czy uzyskanie e-recepty przez internet jest możliwe? Kto może wystawić receptę online? Na co warto zwrócić uwagę korzystają z przychodni online? Przeczytaj artykuł i uzyskaj informacje na temat e-konsultacji lekarskich.

Czym jest e-recepta?

E-recepta jest elektronicznym dokumentem, który został zapoczątkowany w 2019 roku. System został wdrożony przez Ministerstwo Zdrowia celem cyfryzacji ochrony zdrowia. E-recepta jest znacznym ułatwieniem nie tylko dla pacjentów, lecz także farmaceutów. Został wyeliminowany problem nieczytelnych recept, ponieważ wszystkie leki na recepcie są zapisane w sposób elektroniczny. Dodatkowo podczas wystawiania recept, oprogramowanie medyczne pobierane dane z bazy leków, więc rzadziej dochodzi do pomyłki w kwestii dawki leku.

Początkowo lekarze byli bardzo sceptyczni względem nowego rozwiązania, lecz po kilku tygodniach – nastroje zmieniły się, ponieważ elektroniczne recepty oszczędzają czas. Wystarczy tylko kilka kliknięć w systemie medycznym, aby recepta została wystawiona.

System e-recept jest połączony z Internetowym Kontem Pacjenta (IKP), więc pacjent po zalogowaniu może przeglądać historię recept. Takie rozwiązanie powoduje, że e-recepta nigdy nie zostanie zgubiona. Dodatkowo można ustawić powiadomienia SMS lub e-mail, więc w momencie wystawienia recepty, pacjent otrzymuje odpowiednią informacje z kodem e-recepty.

Placówka Medspan wysyła własne powiadomienia, więc każdy pacjent otrzyma wiadomość SMS z kodem, niezależnie od ustawień w IKP.

Jak uzyskać receptę online?

Receptę online można uzyskać w internetowej przychodni, która świadczy usługi e-konsultacji lekarskich. Bardzo często z usług korzystają kobiety, które potrzebują uzyskać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne. Są to przewlekle stosowane leki, które są stosowane przez wiele lat, więc e-wizyty ułatwiają uzyskania recepty. Ponadto często koszt konsultacji jest niższy niż w stacjonarnym gabinecie ginekologicznym. Aby uzyskać e-receptę na tabletki hormonalne należy wypełnić odpowiedni formularz medyczny, dokładnie odpowiadają na wszystkie pytania. Może się pojawić pytanie związane z datą ostatniej wizyty w gabinecie ginekologicznym, ma to na celu pozyskanie informacji o tym, czy pacjentka regularnie korzysta z wizyt u ginekologa.

Formularz można zobaczyć na stronie: https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/

Jest to niezwykle ważne pytanie, ponieważ zdarzają się sytuacje w których kobiety przez wiele lat nie były na wizycie u ginekologa. Warto wspomnieć, że badania profilaktyczne mają na celu wykrycie zmian chorobowych na wczesnym etapie choroby. Szybkie i odpowiednie wdrożenie leczenia może dawać lepsze rokowania np. w chorobie nowotworowej.

Usług e-konsultacji są ułatwieniem, lecz nie wolno bagatelizować stacjonarnych wizyt, ponieważ w ramach teleporady nie ma możliwości przeprowadzenia badania fizykalnego.

Ważność e-recepty online

E-recepta online jest podobnie ważna jak standardowa recepta. Jej wygląd niczym się nie różni, a data ważności głównie zależy od leków, które znajdują się na recepcie. Standardowo jest ważna 30 dni. Dokument, który zawiera antybiotyki należy zrealizować w ciągu 7 dni, a jeżeli znajdują się szczepionki – 120 dni.

Ponadto lekarz ma możliwość wystawienia recepty na 365 dni, lecz jest to praktykowane rzadziej i głównie przez lekarzy rodzinnych. W ramach usług telemedycznych głównie są wystawiane recepty na trzydzieści dni, ma to na celu zniwelowanie procesu gromadzenia leków. Nawet jeżeli recepta jest wystawiona 365 dni, to każde opakowanie leku należy zakupić w przeciągu 30 dni, a antybiotyki do 7 dni. Tylko w ten sposób e-recepta uzyska status ważnej przez rok.

Awaryjna sytuacja

Niektóre placówki medyczne online, pracują 24/7, dlatego recepta online może być rozwiązaniem w sytuacji kryzysowej do jakiej należy konieczność zażycia tabletki po. Jak wiadomo, antykoncepcje awaryjną należy zastosować jak najszybciej po incydencie, dlatego placówki medyczne, które są czynne w godzinach nocnych, umożliwiają uzyskania recepty w sytuacji w której dostęp do lekarza jest utrudniony. Proces realizacji konsultacji jest bardzo prosty, a przykładowy formularz dostępny na stronie https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/

Przed skorzystaniem z usługi, warto zapoznać się z informacją na stronie, ponieważ lekarz może powołać się na klauzulę sumienia i odmówić wystawienia e-recepty na tabletki dzień po. Jeżeli na stronie centrum jest informacja, że jest możliwość uzyskania recepty, to mamy pewność, że recepta online zostanie wystawiona. Innym aspektem są przeciwwskazania medyczne, więc na podstawie wywiadu medycznego, lekarz zdecyduje o konieczności wystawienia recepty.

Realizacja recepty

Realizacja recepty jest niezwykle prosta. Uzyskany kod czterocyfrowy należy podać w aptece, a także numer PESEL. Można także pokazać oryginalny wydruk dokumentu – zostanie zeskanowany kod kreskowy.

W internetowej aptece można zamówić lek, lecz należy pamiętać, że produkt trzeba odebrać osobiście. W Polsce nie ma możliwości otrzymania leków w ramach przesyłki.


Porady

Powiązane artykuły