Co jeść, aby obniżyć ciśnienie?

W ostatnim czasie nadciśnienie tętnicze zalicza się do grupy chorób, które uznawane jest za najczęstszą przyczynę występowania zgonów w Polsce. Niewątpliwie statystyki te są przerażające. Nie popadajmy jednak w panikę. Walkę z tą chorobą można bowiem skutecznie wspierać przy pomocy odpowiedniej diety.

Stosowanie właściwej diety w sytuacji, gdy mierzymy się z nieprawidłowym ciśnieniem krwi, odgrywa nadrzędną rolę. Co zatem jeść, aby mieć szansę uregulować zbyt wysokie ciśnienie krwi? Jakich produktów unikać, aby zapobiec rozwojowi chorób związanych z nadciśnieniem?

 

 

Rola diety w walce z nadciśnieniem tętniczym

Zacznijmy od zapoznaniem się z definicją nadciśnienia tętniczego. Za występowanie nadciśnienia tętniczego uznaje się stan, w którym ciśnienie krwi w naszym organizmie wskazuje wyższa wartość, niż ta uznana za prawidłową. Przyczyn występowania nadciśnienia tętniczego jest wiele. Choroba ta może mieć podłoże genetyczne, środowiskowe, a także być skutkiem występowania innych chorób. W dzisiejszym artykule skupimy się na czynnikach środowiskowych występowania tej choroby. Jednym z nich jest bowiem nieodpowiednia dieta. Do innych czynników środowiskowych zaliczamy także: niską aktywność fizyczną, palenie papierosów, a także znacząco zwiększoną masę ciała. Ten ostatni czynnik jest swoistego rodzaju konsekwencją stosowania nieodpowiedniej diety. A co kryje się pod pojęciem nieodpowiedniej diety? Nieodpowiednia dieta to taka, w której dominuje żywność wysoko przetworzona, a także wysoko tłuszczowa oraz wysoko węglowodanowa. Niewłaściwa dieta to również taka, w której nie dbamy o właściwą ilość spożywanych warzyw i owoców. Niewłaściwa dieta to również taka, która dostarcza do organizmu zbyt dużą ilość kalorii. Nie bez znaczenia jest również obecność soli. W takiej diecie spożywamy jej zdecydowanie zbyt dużo.

 

Podstawowe zasady diety na nadciśnienie

W celu uniknięcia występowania nadciśnienia tętniczego lub podczas walki z tą chorobą zaleca się przede wszystkim zmniejszenie masy ciała. Za optymalną wartość BMI w takim przypadku uznaje się 24. Zaleca się również, aby obwód pasa wynosił u mężczyzn mniej niż 102 cm. U kobiet natomiast mniej niż 88 cm. W takim przypadku zaleca się także ograniczenie spożycia soli. Optymalna ilość spożywania soli w takim przypadku wynosi ok. 6 g na dobę.

Zaleca się także zwiększyć spożycie świeżych warzyw i owoców. Sugeruje się całkowitą rezygnację ze spożywania alkoholu, a także palenia papierosów. Zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej. Ćwiczenia fizyczne należy wykonywać regularnie, minimum 30 min dziennie.

 

Co jeść, a czego unikać przy nadciśnieniu?

Podczas walki z nadciśnieniem tętniczym, a także w celu uniknięcia występowania tej choroby zaleca się, aby w diecie znalazły się takie produkty jak:

●       chude mięso,

●       przetwory mleczne o niskiej zawartości tłuszczu,

●       duże ilości warzyw i owoców,

●       pełnoziarniste produkty zbożowe,

●       rośliny strączkowe,

●       ryby morskie,

●       orzechy, pestki i nasiona,

●       świeże oleje roślinne.

 

W sytuacji, gdy cierpimy na nadciśnienie dieta, którą stosujemy, nie powinna zawierać:

●       produktów wysoko przetworzonych (konserwy, dania instant),

●       dania typu fast food,

●       tłustych przetworów mięsnych,

●       słonych przekąsek,

●       tłustych produktów mlecznych itp.

 


Aktualności

Powiązane artykuły