Czyszczenie i konserwacja tapicerek

skorzana tapicerka

Gdybyśmy nawet dwadzieścia lat wstecz to bez trudu udałoby się nam wymienić niemal wszystkie rodzaje materiałów wykorzystywanych do obić, zarówno mebli domowych i biurowych, jak i samochodowych. Obecnie niełatwo jest się w tym wszystkim połapać i chyba najłatwiej jest nam odróżnić rodzaje obić ze skóry naturalnej.

Jakie skóry na tapicerki

Właściciele samochodów przy podejmowaniu decyzji o zakupie samochodu ze skórzaną tapicerką wybierają zwykle skóry o powierzchni gładkiej – licowej. Są to najczęściej skóry cielęce, bydlęce, rzadziej jagnięce. Czasem świńskie z widocznym tzw. ziarnem.

Zaletami skór licowych jest ich nieprzemakalność, minusem to, że nie oddychają, co może odczuć latem pasażer lekko odziany.

Tapicerka samochodowa ze skóry licowej jest stosunkowo łatwa w czyszczeniu, jednak najbardziej trzeba uważać, by nie gromadziły się na niej twarde okruchy, które mogą ją porysować. Tu przydatne jest regularne wykorzystywanie delikatnej szczoteczki i samochodowego odkurzacza. Do czyszczenia i konserwacji takiej skóry warto jest zaopatrzyć się w gotowe zestawy wraz z rozmaitymi preparatami, w tym także z pianką do odtłuszczania.

Rzadziej do skórzanych tapicerek samochodowych wykorzystujemy zamsz i welur, choć są to skóry lepiej oddychające. Podatne jednak na zanieczyszczenia, zwłaszcza tłuste, które trudno jest z ich powierzchni usunąć.

Przyjemne, pokryte delikatnym meszkiem, są skóry nabukowe, najczęściej polerowane z wierzchu cielęce lub bydlęce, przez co mylone nierzadko z zamszem. Do tapicerki samochodowej są wykorzystywane raczej rzadko, za to spotykane są jako obicia domowych kanap lub foteli. O nabuk trzeba szczególnie dbać, choćby z tego względu, że podczas użytkowania jego powierzchnia może stać się „wyślizgana” – błyszcząca.

Nadal bardzo popularne i bardzo chętnie wykorzystywane do tapicerek samochodowych oraz kanapowych są imitacje skór. Przede wszystkim są tańsze, łatwe do czyszczenia i konserwacji. Przy dzisiejszych technologiach bywają bardzo mocne.

Tkaniny na tapicerki

Tkaniny są chyba najchętniej wykorzystywane do obić tapicerskich zarówno w samochodach, jak i w domu. O ile jednak chętnie do obić kanapowych wybieramy tkaniny włoskowate takie jak plusz to takie nie sprawdzają się raczej w postaci obić samochodowych.

Do aut najczęściej wykorzystujemy tkaniny z poliestru i mikrowłókien (np. mikrofazy). Dobrze się prezentują tkaniny z wypukłym wzorem przypominającym pikowanie. Są też tkaniny obiciowe w o strukturze plecionek. Delikatne w dotyku są szenile. Miękka i wytrzymała jest alcantara, wykorzystywana również do tapicerki jachtowej.

Jednak bez względu na to, czy mamy tapicerkę skórzaną, czy też płócienną to systematyczna ich konserwacja zawsze się użytkownikowi opłaci.

Źródło: https://czyszczenieskory.pl/


Porady

Powiązane artykuły