Co warto zobaczyć na Słowacji?

Mimo tego, że graniczymy ze Słowacją, tylko niewielka część mieszkańców naszego kraju odwiedziła choćby stolicę tego państwa – Bratysławę. Co wpływa na to, że nie jest to często wybierany kierunek wycieczek? Co można zobaczyć ciekawego na Słowacji? Przeczytaj i dowiedz się więcej o naszym sąsiedzie!

Słowacja – tak blisko, a tak daleko

Jako ludzie mamy to do siebie, że często nie doceniamy tego, co mamy na wyciągnięcie ręki. Górale marzą o morzu, podczas gdy osoby z północy Polski chciałyby spędzić choć trochę czasu na południu. Gdy jednak zapytamy, czy odwiedzili już wszystkie interesujące regiony w swojej okolicy, najczęściej otrzymamy odpowiedź przeczącą.

Podobnie jest z podróżami zagranicznymi – marzymy o wczasach na Bali, Karaibach czy Madagaskarze, podczas gdy bliższe kraje często uznajemy za mało interesujące. I choć czasem tak faktycznie jest, to jednak nie zawsze.

Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od swojego wyjazdu. Jeśli chcesz się poopalać i upały powyżej 300C są Ci obojętne, nie wybierzesz raczej Islandii. Jednak krajów z dostępem do ciepła i morza jest co najmniej kilka, spośród których każdy posiada swoje odmienne bogactwo.

Jeśli jednak zamierzasz podziwiać interesujące budynki czy podążać szlakiem kościołów, nie musisz od razu wyjeżdżać do Włoch czy Francji. Niezwykłe budowle możesz znaleźć już „za rogiem”, na Słowacji.

Bratysława, czyli stolica wśród stolic

Gdy popatrzysz na mapę Słowacji, z pewnością rzuci Ci się w oczy położenie jej stolicy. Bratysława znajduje się na zachodnim krańcu państwa, co nie jest typowe dla krajów Europy. Jednak istnieje dobre wytłumaczenie tego stanu rzeczy, a jest nim Dunaj.

Dunaj to niezwykła rzeka, która plasuje się na drugim miejscu w rankingu długości europejskich rzek. Od lat umacniała potęgę okolicznych państw i umożliwiała transport wielu materiałów. Nic dziwnego, że w niewielkiej odległości umiejscowiły się aż trzy stolice – Wiedeń, Bratysława i Budapeszt.

Każde z tych miast posiada odrębną historię, wpływy i atrakcje, jednak wszystkie zasługują na uwagę i odwiedzenie. Szczególnie, jeśli planujesz podążać szlakiem wspaniałej architektury, sięgającej jeszcze czasów średniowiecznych czy nawet starożytności.

Co zobaczyć w Bratysławie?

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Bratysławie jest wznoszący się na wzgórzu majestatyczny zamek. Jest to twierdza, zbudowana na planie prostokąta z wieżą w każdym rogu. Połączenie rdzawoczerwonej dachówki z białymi ścianami tworzy ciekawą kompozycję kolorystyczną.

Zamek był wielokrotnie przebudowywany przez lata oraz pełnił różne funkcje. Mieściły się w nim między innymi:

  • koszary,

  • szkoła katolicka,

  • siedziby książąt.

Nic więc dziwnego, że historia tego miejsca musi być niezwykle interesująca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o budowli i jej dziejach, polecamy wizytę w muzeum, zlokalizowanym na terenie zamku.

Innymi wartymi uwagi miejscami w Bratysławie są liczne kościoły, utrzymane w różnych stylach. Dominują budowle gotyckie i barokowe, jednak można też trafić na perełki z innych okresów historycznych, takich jak secesja (kościół św. Elżbiety, znany też pod nazwą „Niebieski Kościółek”).

Europejska metropolia nie może się też obyć bez głównego placu, w okolicy którego zlokalizowane są ważne dla miasta budynki. Nie inaczej jest w Bratysławie, gdzie jego rolę pełni Hlavné námestie. W jego okolicy położony jest między innymi gotycki ratusz.

W Bratysławie nie brakuje też ciekawej architektury świeckiej, takiej jak pałace, teatry, bramy czy mosty. Z pewnością jest to miasto, które nie pozwala na nudę.

Jak dotrzeć do Bratysławy samochodem?

Z Polski do Bratysławy można dojechać na różne sposoby, jednak najwygodniej przemieszczać się po terenie tego kraju autostradami. Są one płatne, jednak komfort i krótki czas podróży z pewnością zrekompensują tę niedogodność.

Po słowackich drogach możesz się poruszać jeśli zakupisz winietę. Jest to niewielka naklejka, którą należy umieścić na szybie w odpowiednim miejscu. Onlinewinieta.pl to adres pod który warto się udać, jeśli planujesz wcześniej przygotować się do podróży i nie zatrzymywać się później na stacji benzynowej czy w przygranicznym sklepie.

Podsumowanie

Jak widzisz, ciekawe miejsca warte zobaczenia znajdują się w zasięgu Twojej ręki. Trochę czasu oraz dostęp do samochodu to wszystko, czego potrzebujesz, by móc skorzystać z wielu atrakcji, która Słowacja ma do zaoferowania. Jedną z nich jest wizyta w stolicy – Bratysławie.

Na Słowacji znajduje się też spora część Tatr, dlatego jeśli jeśli lubisz górskie wycieczki, możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i poza wspinaczką zobaczyć też inną część kraju, która również będzie warto Twojego czasu. Udanej podróży!


Porady

Powiązane artykuły