Choć paczkę najczęściej przekazujesz w ręce kuriera, to musisz jednak zdawać sobie sprawę, jak długą i pełną przeszkód drogę pokonuje ona zanim dotrze do odbiorcy. Właśnie dlatego kluczowe jest zadbanie na etapie pakowania o odpowiednią ochronę. Jak powinno wyglądać zabezpieczenie przesyłki przed wilgocią?
Jak zabezpieczyć przesyłkę przed wilgocią?
Porządne zabezpieczenie przesyłki to znaczne ograniczenie ryzyka strat, jakie może przynieść uszkodzone opakowanie zewnętrzne czy dostanie się do wnętrza wilgoci. Właściwe przygotowanie paczki ma na celu ochronić ją przed potencjalnymi zagrożeniami, np. wstrząsami, przygnieceniem, piętrowaniem przesyłek czy wilgocią. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób zabezpieczyć przesyłkę.
- Przede wszystkim zaopatrz się w odpowiednie produkty – przydadzą się folia stretch (może to też być folia bąbelkowa czy worek foliowy), a także wypełniacz pochłaniający wilgoć, karton, taśma.
- Dostosuj wielkość opakowania do gabarytów przesyłki. Im mniej będzie przestrzeni w środku, tym lepiej. Poza tym wolne miejsce warto wypełnić wypełniaczem (np. papierem czy granulatem), a przy elektronice zastosować pochłaniacz wilgoci w postaci żelu krzemionkowego (jak silikażel w saszetkach).
- Specjaliści, obsługujący tanie przesyłki kurierskie Sendit.pl podpowiadają, by nie owijać przesyłki folią od zewnątrz – stretch może sprawić kłopot w czasie sortowania, a to z kolei może przełożyć się na wyższą opłatę niż za przesyłkę standardową. Zamiast tego paczkę owiń stretchem wewnątrz. Na przykład, owiń oryginalny karton folią, a dopiero później włóż do kartonu przesyłkowego lub też umieść w foliowym, szczelnym worku i zaklej taśmą.
- Folia bąbelkowa nie jest niezbędna, ale dobrze sprawdza się w przypadku ochrony delikatnych towarów – np. elektroniki, szkła, ceramiki.
- Unikaj pakowania przesyłek w kartony o niestandardowych rozmiarach i kształtach. Najlepszą i najbardziej opłacalną opcją są prostopadłościenne, grube kartony, dedykowane do paczek.
- Małe paczki można nadawać w foliowych torbach kurierskich, nazywanych też foliopakami czy foliowymi kopertami.
Dlaczego warto zadbać o zabezpieczenie przesyłki?
W trakcie transportu, przesyłki są narażone na turbulencje, uszkodzenia czy nawet zalania. Te najczęściej się nie zdarzają, a paczki pozostają bezpieczne, jednak nie zawsze przewoźnicy mają wpływ na to, jak przebiega transport czy sortowanie paczek, a nieprzywidziane sytuacje zdarzają się. W przeładunku może padać ulewny deszcz, a w furgonetce może dojść np. do wylania płynu do prania, który zaleje inne paczki. W takim przypadku jedyną ochroną jest prawidłowe zabezpieczenie przesyłki na własną rękę – tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, najlepiej za pomocą folii – stretchu, folii bąbelkowej, torby foliowej. Solidna ochrona to znacznie większa szansa na to, że towar dotrze w stanie nienaruszonym do odbiorcy.
Chcesz wiedzieć, ile kosztuje nadanie przesyłki krajowej? Sprawdź: https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/fedex