Sadurski na dobry humor

Jak rysownik satyryczny został wydawcą gazetek z dowcipami, a potem znanym karykaturzystą. Ciekawostki o Dobrym Humorze i satyryku Szczepanem Sadurskim.

 

 

Rysownik Szczepan Sadurski

Zadebiutował w słynnym piśmie satyrycznym Szpilki, w dniu swych 18. urodzin. Wkrótce zdobył Srebrną Szpilkę, rok później Złotą. Były to nagrody za najlepszy rysunek roku w kategoriach: rysunek humorystyczny i rysunek społeczno-polityczny.

Choć Sadurski był bardzo młody, dostarczał wtedy swe prace także do innych topowych gazet i czasopism ogólnopolskich i chętnie je drukowano. Mieszkał w Lublinie, ale często przyjeżdżał do Warszawy. Ciekawostka: nie było jeszcze Internetu i poczty elektronicznej, więc rysunki trzeba było dostarczać do redakcji osobiście lub wysyłać pocztą.

 

Dobry Humor – czasopismo z dowcipami

Gdy był na szczycie jako rysownik satyryczny, postanowił zrealizować marzenie życia. Tak, jak kiedyś trójka wydawców Szpilek, założył swoje czasopismo – Dobry Humor.

 

Pierwszy numer ukazał się we wrześniu 1991 i po trzech latach nakład przekroczył 200 tysięcy. Miesięcznik ukazywał się przez ponad dwie dekady, a Sadurski przez jakiś czas wydawał równocześnie pięć ogólnopolskich tytułów z humorem i dowcipami.

 

Sadurski rysuje karykatury

Jednak od zawsze był przede wszystkim rysownikiem dowcipnych rysunków. Jeszcze ukazywał się Dobry Humor, gdy powrócił do czegoś, co w młodości robił sporadycznie – do rysowania karykatur twarzy. Najpierw zachęcono go, aby tworzył karykatury które będą wręczane jako prezent. Niedługo potem zaczęto zapraszać go na firmowe eventy, aby tworzy karykatury na żywo. A ponieważ robił to coraz lepiej i coraz szybciej, zapraszano go także za granicę. W Nowym Jorku w 2012 r. prasa pisała, że jest jednym z najszybszych karykaturzystów świata.

 

Więcej informacji? Jego karykatury znajdziesz na stronie Karykatury.com, a rysunki humorystyczne i satyryczne na stronie Rysunki.pl.

 


Aktualności

Powiązane artykuły