Transport ciężarowy we Włoszech – o czym musisz pamiętać?

Mimo że Polska i Włochy nie są sąsiadującymi ze sobą państwami, ich kontakty gospodarcze są bardzo bliskie. Włoskie produkty cieszą się dużą popularnością wśród polskich odbiorców, a wiele przedsiębiorstw z Polski jest na Półwyspie Apenińskich bardzo aktywnych.

 

Wszystko to sprawia, że transport ciężarowy Włochy-Polska to usługa ciesząca się niesłabnącą popularnością, a każdego dnia na tej trasie przewożone są bardzo różnorodne ładunki. Co warto więc wiedzieć o organizacji takiego transportu?

 

Na podstawie jakich przepisów realizowane są przewozy towarów do i z Włoch?

Ponieważ zarówno Polska, jak i Włochy należą do Unii Europejskiej poruszanie się pomiędzy nimi, również w ramach transportu ciężarowego, podlega wewnętrznym przepisom Wspólnoty. Oba państwa należą też do strefy Schengen, co znacznie ułatwia kierowcom przekraczanie granicy i ogranicza związane z tym formalności. Przepisy regulujące kwestie związane z drogowym transportem towarów do Włoch lub z Włoch znajdują się w:

●      Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego nr 1072/2009 o wspólnych zasadach dostępu do międzynarodowych przewozów drogowych,

●      Konwencji ADR (ma zastosowanie w przypadku przewożenia materiałów niebezpiecznych),

●      Konwencji CMR, która określa zasady międzynarodowego transportu towarów,

●      lokalnych ustawach regulujących wewnętrzne przepisy dotyczące korzystania z dróg i wykonywania transportu odpowiednich dla danego regionu lub państwa znajdującego się na trasie przejazdu.

 

O czym warto pamiętać planując transport ładunku do Włoch?

Do najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać, jest fakt, że autostrady we Włoszech to w większości drogi płatne, a koszt przejazdu zależny jest od klasy pojazdu, jakim się poruszamy. Planując trasę transportu, warto więc uwzględnić punkty poboru opłat, by wybrać optymalną zarówno pod kątem czasu, jak i wydatków, drogę przejazdu. Dodatkowe obciążenia finansowe mogą wynikać również z mandatów nałożonych na kierowcę — co istotne, według włoskiego prawa w przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą konieczne jest uregulowanie kwoty mandatu od razu po jego otrzymaniu. Brak wniesionej opłaty skutkuje obowiązkiem postoju na parkingu depozytowym na koszt ukaranego grzywną.

Kolejną ważną dla kierowców zawodowych informacją jest zakaz poruszania się samochodów ciężarowych po włoskich drogach w wyznaczone dni wolne. Planując trasę, należy więc sprawdzić, czy w trakcie realizacji zlecenia nie wypada data wiążąca się z takim ograniczeniem i zadbać o odpowiednie miejsce postojowe na ten czas.

W celu uniknięcia problemów w czasie przejazdu kierowca powinien upewnić się, że posiada przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące prowadzonego auta, swoich kwalifikacji zawodowych oraz przewożonego ładunku. Włoska policja regularnie prowadzi kontrole samochodów ciężarowych, sprawdzając zgodność realizacji zlecenia z obowiązującymi przepisami.

 

Jak znaleźć przewoźnika godnego zaufania?

Jeśli szukasz firmy transportowej, która przewiezie Twoje towary na trasie Polska-Włochy lub Włochy-Polska pamiętaj, by zweryfikować doświadczenie przewoźnika, na którego ofertę trafisz. Transport międzynarodowy na terenie Unii Europejskiej nie wymaga tylu formalności i nie jest tak wymagający, jak przewozy do państw leżących poza Wspólnotą, do jego sprawnej realizacji nadal jednak niezbędna jest profesjonalna wiedza i znajomość prawa transportowego. Najlepiej postawić więc na współpracę z profesjonalistami — szukanie oszczędności w wyborze najtańszej oferty bez uwzględnienia jakości i zgodności z obowiązującymi standardami to ryzyko nie tylko opóźnień, ale nawet zniszczeń przewożonego ładunku w wyniku niedopełnionych procedur.

 


Aktualności

Powiązane artykuły