Przypominamy. 22 stycznia – data istotna

22 stycznia to istotna data dla Gołdapi, bowiem tego dnia w 1945 roku miasto zostało zdobyte prze wojska radzieckie, konkretnie przez przez oddziały 11. armii gwardii III Frontu Białoruskiego, natomiast armia niemiecka przesuwała się coraz bardziej na zachód.

Front wschodni dotarł do Gołdapi pod koniec 1944 roku. Mimo to ewakuację tutejszej ludności rozpoczęto już latem. Pozostałych wywożono w dniach 19 i 20 października. Miasto znajdowało się na ważnym odcinku „wału Kocha”, zatem było mocno zabezpieczone przez Niemców, bunkrami, rowami strzeleckimi i zasiekami.

Miasto przechodziło z rąk do rąk – w ręce Armii Czerwonej trafiło co prawda 22 października 1944 roku, ale na początku listopada ponownie zdobyły je wojska niemieckie. Gołdapi broniły jednostki 4. Armii Polowej pod dowództwem generała F. Hossbacha.

Ostatecznie Armia Czerwona wkroczyła do miasta 22 stycznia 1945 roku. Najpierw Władzę w przejął radziecki komendant wojskowy. W kwietniu tego roku obowiązki starosty przejął Piotr Lewandowski. Co niestety nie wstrzymało dewastacji miasta…

 

Źródła: „Heimstbruecke”, domena publiczna

Powiązane artykuły