Lek Hitaxa – Jak działa? Jak stosować?

W przypadku pacjentów zmagających się z objawami alergii przepisywane są leki o działaniu przeciwhistaminowym. Jednym z nich jest lek Hitaxa, który stosuje się w dwóch formach – roztworu doustnego lub tabletek do rozpuszczenia w jamie ustnej. Substancją czynną w medykamencie jest desloratadyna.

Czym jest Hitaxa i jak działa?

Hitaxa jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę, pacjentom borykających się z uporczywymi objawami alergii sezonowej lub wielosezonowej. Kluczową substancją w medykamencie jest desloratadyna, która działa przeciwhistaminowo. Blokuje receptory histaminowe i przeciwdziała wystąpieniu symptomów towarzyszącym uczuleniom o różnym podłożu. Hitaxa występuje w postaci roztworu doustnego i wówczas zawiera 0,5 mg/ml desloratadyny lub w formie tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej – mogą zawierać 2,5 mg lub 5 mg substancji czynnej w jednej pastylce. Lek Hitaxa stosuje się w celu złagodzenia objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej i pokrzywką.W zależności od wybranej formy preparatu, jego dawkowanie będzie wyglądało inaczej. W przypadku dorosłych i młodzieży w wieku po 12 roku życia zaleca stosować tabletki zawierające 5 mg substancji czynnej raz na dobę. Preparat może być przyjmowany również przez młodsze dzieci, czyli w wieku od 6 do 11 lat – lekarz przepisuje zażywanie jednej tabletki na dobę z 2,5 mg desloratadyny. W przypadku stosowania roztworu doustnego dzienna dawka leku powinna wynosić jednorazowo 10 ml (dorośli i młodzież). Dzieci poniżej 12 roku życia mogą przyjmować lek Hitaxa w ilości 2,5 ml w jednej dobowej dawce.

Czy są przeciwwskazania do stosowania leku Hitaxa?

Producent leku Hitaxa wskazuje w ulotce na pewne przeciwwskazania do stasowania preparatu. Zaliczyć można do nich okres ciąży i laktacji, nadwrażliwość na jakikolwiek składnik medykamentu. Roztworu wodnego leku nie należy podawać dzieciom poniżej pierwszego roku życia. Z kolei tabletki nie mogą być stosowane w przypadku dzieci poniżej szóstego roku życia. Pacjenci ze stwierdzoną fenyloketonurią nie mogą przyjmować leku Hitaxa ze względu na obecność w nim aspartamu będącego źródłem fenyloalaniny.

Bardzo ważne w przypadku przyjmowania leku Hitaxa jest to, aby nie przekraczać ustalonej dawki dziennej. To samo dotyczy pacjentów, u których zdiagnozowano ciężką niewydolność nerek. Przed zastosowaniem medykamentu należy zasięgnąć w pierwszej kolejności porady lekarza lub farmaceuty, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania i rozwiać jakiekolwiek wątpliwości. W przypadku leku Hitaxa mogą wystąpić interakcje z innymi preparatami. Lekarz przepisujący Hitaxa musi zostać poinformowany o przyjmowaniu przez pacjenta innych leków.

Działania niepożądane

Stosowanie leku Hitaxa może wiązać się z wystąpieniem mniej lub bardziej nieprzyjemnych dolegliwości. Nie pojawiają się one u wszystkich pacjentów, ale należy obserwować swój organizm i w razie ich wystąpienia zasięgnąć porady lekarskiej. Do skutków ubocznych zaliczyć można m.in. uczucie zmęczenia i senności, zawroty i bóle głowy, suchość w ustach, bóle żołądka. Wystąpić może też tachykardia czy wstrząs anafilaktyczny. U dzieci poniżej drugiego roku życia działaniami niepożądanymi mogą być gorączka, bezsenność, biegunka. Bardzo rzadko występującymi skutkami ubocznymi są omamy, drgawki, niestrawność, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bóle mięśniowe. W przypadku nadwrażliwości na którychkolwiek ze składników Hitaxa pojawić mogą się reakcje w postaci obrzęku, duszności, świądu, wysypki, anafilaksji, pokrzywki.

Źródło: Medyk Online


Porady

Powiązane artykuły