Jak czyścić kanapę z tkaniny bez wody?

Kanapa zajmuje centralne miejsce w naszych salonach jako miejsce rozrywki lub relaksu. Gromadzi również zanieczyszczenia i plamy z rozlanej żywności i napojów, zwierząt domowych i brudnych stóp. W końcu kanapa będzie musiała zostać wyprana. Jak zrobić pranie kanapy pokrytej tkaniną obiciową, która nie toleruje środków czyszczących na bazie wody? Poniżej kilka wskazówek.

 

 

Jak często czyścić kanapę z tkaniny?

Wycieki i plamy należy niezwłocznie usuwać, a kanapę należy odkurzać przynajmniej raz w miesiącu, aby usunąć kurz i luźne zabrudzenia. Dokładne pranie kanapy dwa razy w roku powinno sprawić, że tkanina będzie wyglądać jak najlepiej.

 

Przygotuj odpowiednie narzędzia i środki

Zanim rozpoczniesz pranie lub czyszczenie musisz uzyskać informacje co zrobić, by nie uszkodzić tkaniny szorując ją wodą z mydłem. Potrzebujesz potwierdzić właściwy sposób czyszczenia tkaniny.

Najlepszym sposobem ustalenia sposobu czyszczenia tkaniny obiciowej jest poszukanie metki pielęgnacyjnej. Kanapka powinna mieć etykietę. Na etykiecie będą specjalne symbole i kody, które pomogą ci w wybraniu odpowiedniego sposobu czyszczenia i pielęgnacji tkaniny. Do czyszczenia potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Przyda ci się:

·        Odkurzacz

·        Ściereczka z mikrofibry

·        Szczotka o miękkim włosiu

·        środek do czyszczenia tkaniny

 

Czyszczenie kanapy – krok po kroku

Odkurz kanapę

Regularne odkurzanie usuwa kurz i brud, które ostatecznie osadzają się na tapicerce, pozostawiając ją matową i brudną. Najskuteczniejszy odkurzacz to taki z wężem i nasadkami do tapicerki, takimi jak szczelinówka, głowica napędowa i szczotka do tapicerki. Jednak nawet odkurzacz ręczny pomoże usunąć kurz z powierzchni.

Odkurzanie zacznij od góry kanapy i powoli przesuwaj odkurzacz po tapicerce. Jeśli nie masz nasadki do tapicerki, użyj miękkiej szczotki, aby delikatnie poluzować zabrudzenia przed odkurzeniem. Pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu pod zdejmowanymi poduszkami, tyle kanapy oraz tkaninowymi bokami przymocowanymi do ramy.

O tym musisz pamiętać

Przed użyciem jakiegokolwiek środka chemicznego do czyszczenia na sucho należy zgasić wszystkie źródła ognia (świece, podgrzewacze do świec, kominki) lub przenieść kanapę  w inne miejsce przed czyszczeniem.

Nie pal ani nie używaj e-papierosów podczas używania środków chemicznych do czyszczenia na sucho.

Opary ze środków chemicznych do czyszczenia na sucho są silne, więc popraw wentylację w pomieszczeniu, otwierając okna lub drzwi.

Malowane i wykończone powierzchnie drewniane należy chronić za pomocą ściereczki. Chemia może trwale uszkodzić wykończenie.

 

Zrób miejsce testowe przed ostatecznym czyszczeniem

Przed czyszczeniem jakichkolwiek plam lub silnie zabrudzonych obszarów wykonaj test środka do czyszczenia na sucho, który wybrałeś w niepozornym miejscu. Zwilż ściereczkę z mikrofibry odrobiną środka i wetrzyj go w niewidoczne miejsce. Pozostaw obszar do wyschnięcia. Zwróć uwagę na wszelkie zmiany koloru lub przenoszenie barwnika na tkaninę. Jeśli ich nie ma, produkt można bezpiecznie używać do czyszczenia większych powierzchni.

 

Czyszczenie i suszenie kanapy

Aby wyczyścić plamy i mocno zabrudzone obszary, takie jak podłokietniki, zwilż czystą szmatkę środkiem do czyszczenia na sucho. Zacznij od zewnętrznych krawędzi zabrudzonego obszaru, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się plamy. Wytrzyj rozpuszczalnik na zabrudzony obszar szmatką, przesuwając go na czysty obszar szmatki, gdy brud zostanie przeniesiony.

Jeśli zabrudzony obszar jest duży, całą część kanapy (poduszkę, podłokietnik) należy wyczyścić, aby zapobiec powstawaniu smug lub przebarwień.

Na koniec pozostaw kanapę do wyschnięcia. Nie używaj suszarki. Przyspiesz czas schnięcia, umieszczając wentylator w pobliżu świeżo wyczyszczonej tapicerki.

 


Aktualności

Powiązane artykuły