Rozwód a separacja

prawnik od rozwodow warszawa

Zakończenie związku nie jest łatwą decyzją. Kiedy małżeństwo rozpada się i para chce dalsze życie układać osobno, zwykle pojawiają się pytania o rozwód lub separację. Wiele osób zastanawia się, które z tych dwóch rozwiązań będzie lepszym wyborem? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przedstawiamy najważniejsze skutki, różnice oraz charakterystyczne cechy rozwodu i separacji, by ułatwić podjęcie najlepszej decyzji.

Na czym polega separacja?

Separacja jest jak zawieszenie małżeństwa. Osoby, które w niej pozostają, z formalnego punktu widzenia są nadal mężem i żoną. Zazwyczaj jednak małżonkowie przeprowadzają się do różnych domów oraz zaczynają żyć osobno. Z drugiej strony, separacja jest bardziej formalna niż samo rozstanie – wymaga orzeczenia przez sąd, choć w sytuacji, w której małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci i zgodnie żądają orzeczenia separacji, można złożyć wniosek w trybie postępowania nieprocesowego. Warto podkreślić, że osoby, pozostające w separacji, są zobowiązane do wzajemnej pomocy zarówno materialnej, jak i emocjonalnej (np. wsparcia w czasie trwania ciężkiej choroby).

Czym rozwód różni się od separacji?

Rozwód definitywnie kończy dane małżeństwo. Sąd może go orzec bez orzekania o winie, a także z orzekaniem o winie jednej lub obydwu stron, jeśli nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. W tym przypadku mamy do czynienia z pierwszą różnicą między rozwodem a separacją – to drugie rozwiązanie wymaga jedynie zupełnego rozkładu pożycia, czyli całkowitego ustania więzi fizycznych, uczuciowych i gospodarczych w danym małżeństwie. Nie zawsze łatwo ocenić taki stan. Dlatego bardzo pomocny będzie dobry prawnik od rozwodów Warszawa to miasto, w którym szerokie grono osób, planujących zakończenie małżeństwa, korzysta z usług wyspecjalizowanych adwokatów lub radców prawnych.

Różnicą między rozwodem a separacją jest również fakt, że po rozwodzie można ponownie zawrzeć związek małżeński. Ustaje także obowiązek wzajemnej pomocy. Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, by wrócić do swojego poprzednio nazwiska, jeśli w tej kwestii dokonano zmiany.

Między rozwodem a separacją jest kilka podobieństw. W obu przypadkach ustaje ustawowa wspólność majątkowa, a małżonkowie nie dziedziczą po sobie. Zarówno w przypadku separacji, jak i rozwodu sąd może także ustalić dodatkowe kwestie, takie jak: opieka nad dzieckiem czy wysokość alimentów.

Prawnik od rozwodów Warszawa – jaką decyzję podjąć?

Wybór między rozwodem a separacją nie jest łatwy. To drugie rozwiązanie sprawdza się najczęściej w sytuacjach, w których małżonkowie chcą zapewnić sobie możliwość odbudowy związku. Separacja w niektórych przypadkach sprawia, że mąż lub żona spogląda na pewne sprawy z innej perspektywy i podejmuje walkę o naprawę związku. Z drugiej strony, separacja może także służyć jako wstęp do ostatecznego rozwodu.

Rozwód będzie najlepszym wyjściem wtedy, gdy nie widać już żadnych szans na odbudowę małżeństwa i chce się je definitywnie, skutecznie pod względem prawnym zakończyć. By jednak cały proces przebiegał szybko oraz bez zbędnych zmartwień, warto sięgnąć po wspomnianą już pomoc eksperta. Jeśli potrzebny nam prawnik od rozwodów Warszawa będzie miastem, w którym można skorzystać ze wsparcia niejednego doświadczonego eksperta z zakresu prawa rodzinnego.


Porady

Powiązane artykuły