W czwartym dniu Tygodnia Edukacji Globalnej Szkołę Podstawową w Pogorzeli…

W czwartym dniu Tygodnia Edukacji Globalnej Szkołę Podstawową w Pogorzeli odwiedzili dwaj panowie, którzy zajęli uczniów tematyką ekologiczną.

 

Jednym z gości był instruktor z firmy „Świat Przygód” w Łodzi, który przeprowadził warsztaty pod hasłem „Gospodarka odpadami”.

Zajęcia odbyły się w 2 grupach wiekowych i obie mogły się pochwalić całkiem sporą wiedzą na temat zasad segregacji śmieci oraz celu tych działań. Nasz gość przybliżył temat elektrośmieci i ich utylizacji, pokazał urządzenie sprawdzające poziom naładowania baterii oraz podsunął nowe pomysły ponownego wykorzystywania odpadów. Następnie odbyły się gry i zabawy ekologiczne. Dzieci układały w zespołach puzzle XXL, grały w ekologicznego Twistera oraz ekologiczną grę planszową.

Drugim naszym gościem był dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach – leśniczy Jaromir Krajewski. Uczniowie poznali rzadkie gatunki płazów i gadów żyjących na obszarach Natura 2000, w tym również żyjące na naszych terenach. Pan dyrektor w ciekawy sposób opowiadał o gatunkach chronionych, które, jak nas przekonywał, potrzebują naszej szczególnej uwagi i troski. Uczniowie chętnie słuchali opowieści gościa, z zapałem rozwiązywali zadania.

Ułożenie puzzli przedstawiających kumaka nizinnego okazało się niemałym wyzwaniem. Spotkanie z leśniczym było doskonałą okazją do zadawania pytań i szukania odpowiedzi u źródła. Maluchy otrzymały upominki – maskotki zwierząt żyjących na naszych terenach oraz puzzle do wspólnego układania.

Ponadto przedszkolaki zajęte były dzisiaj zanieczyszczeniem powietrza. Aby chronić się przed oddychaniem takim powietrzem, posadziły w swojej sali skrzydłokwiat, który działa oczyszczająco.

Natomiast klasa 7 kontynuowała swoje poznawanie produktów Fairtrade i przygotowała na ich bazie smakołyki, którymi jutro będzie częstowała podczas podsumowania TEG.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pogorzeli

Monika Wojtala – Taudul

 

 

Powiązane artykuły