Przyjąć czy odrzucić spadek?

Dnia 18 października 2015 roku zmieniły się przepisy prawne dotyczące braku oświadczenia spadkobiercy w kwestii przyjęcia lub odrzucenia spadku. Poprzednio, jeżeli nie złożyliśmy stosownego oświadczenia do 6 miesięcy od śmierci bliskiej osoby, dziedziczyliśmy spadek wprost czyli wraz ze wszystkimi długami zmarłego. Bez względu na ich wysokość. Teraz nie musimy się spieszyć, gdyż brak oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku skutkuje automatycznym przyjęciem z dobrodziejstwem inwentarza. Co to oznacza? Za długi zmarłego odpowiadamy jedynie do wysokości odziedziczonego majątku. Nie ma więc obawy o ogromne zobowiązania po zmarłej osobie, które nagle na nas spadną.

Jak odrzucić spadek? Czy warto skorzystać z pomocy adwokata od spadków?

Jeżeli pomimo wszystko z jakiś przyczyn decydujemy się na odrzucenie spadku, także jest to możliwe. Wsparcie w tej kwestii może zapewnić adwokat od spadków Warszawa. Osoby, które zdecydują się na odrzucanie spadku traktowane są jak spadkobiercy, którzy nie dożyli działu spadku. W przypadku odrzucenia spadku, ważne jest dotrzymanie terminu 6 miesięcy od momentu, kiedy dowiedzieli się o prawie do dziedziczenia. Można odrzucić spadek zarówno ten przypisany ustawowo jak i zapisany w testamencie. W przypadku odrzucenia spadku należy pamiętać o tym, że w dalszej kolejności dziedziczą dzieci. Dlatego warto w takiej sytuacji rozpatrzeć także kwestię odrzucenia spadku w imieniu małoletnich.

Jak odrzucić spadek w imieniu małoletniego?

W sytuacji, gdy osoba odrzucająca spadek posiada potomstwo powinna także zadbać o odrzucenia spadku w jego imieniu, gdyż to właśnie dzieci dziedziczą w dalszej kolejności. To skomplikowany proces, który warto powierzyć specjaliście od prawa spadkowego, gdyż wiąże się on z postępowaniem sądowym. Także w tym przypadku obowiązuje bezwzględny termin 6 miesięcy. Jak wygląda cały proces? Pierwszym krokiem jest skierowanie się do Sądu, gdzie uzyskujemy zgodę sądu na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu, kolejnym krokiem jest złożenie kolejnego wniosku, tym razem o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Ten wniosek można także złożyć przed notariuszem. W całym postępowaniu, które często spada na nas nagle, a liczy się czas i szybkie działanie warto zaufać specjaliście i oddać sprawę w ręce wykfalifikowanego adwokata.


Porady

Powiązane artykuły